Ukrajinci hlásí sestřelení ruského letounu Su-25. Osud posádky je neznámý

Ukrajinské síly sestřelily u Kramatorska v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny ruský letoun Su-25. Uvedlo to ve středu na platformě Telegram ukrajinské vojenské uskupení Chortycja. Moskva informaci nekomentovala. Ruské letectvo od rozpoutání války proti Ukrajině přišlo podle specializovaného nizozemského serveru Oryx přinejmenším o 33 bitevníků tohoto typu.

Sledovali jsme online Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Su-25 je jednomístný proudový letoun sovětské provenience určený k přímé letecké podpoře pozemním jednotkám. V nynější ruské válce proti Ukrajině ho často používají obě strany konfliktu.

Pro Rusy je důležitější dobýt Pokrovsk než potlačit ukrajinský vpád do Kurské oblasti, usuzují experti

Číst článek

Vojáci 28. mechanizované brigády zveřejnili video zachycující sestřelení jednoho z dvojice bitevníků, údajně přenosnou protiletadlovou střelou, když se letoun pokoušel napadnout ukrajinské pozice. „Osud posádky je neznámý,“ napsali na sociální síti.

Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbasu, které dosud zůstávají v rukou Kyjeva.

Jiný ruský letoun Su-25 Ukrajinci podle svého tvrzení naposledy sestřelili 23. července poblíž města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

Dohromady ukrajinské síly od začátku této války, kterou Rusko zahájilo v únoru 2022, zničily 368 ruských vojenských letounů, tvrdí generální štáb ukrajinských ozbrojených sil.

Ukrajina má plán na ukončení války s Ruskem, oznámil Zelenskyj. Chce ho představit USA

Číst článek

Oryx, který na základě fotografií a záběrů vede statistiky zničených zbraní na ukrajinském bojišti, uvádí, že Rusko přišlo o 127 letounů, z nichž 112 bylo zničeno a 15 poškozeno.

Oryx ovšem připouští, že skutečné ztráty budou pravděpodobně vyšší, než se mu povedlo zdokumentovat.

Su-25 používalo československé a následně české a slovenské letectvo, než tyto letouny, přezdívané „hrábě“ kvůli podvěsům na výzbroj, vyřadily na počátku tisíciletí. Většina strojů byla odprodána do zahraničí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme