V USA přibylo víc pracovních míst, než se čekalo. Volby už to ale moc neovlivní
Ve Spojených státech amerických vzniklo v říjnu více než 170 tisíc pracovních míst, tedy o téměř padesát tisíc více, než se očekávalo. To je dobrá zpráva pro Baracka Obamu, který bude v úterý ve volbách obhajovat prezidentský úřad. Podle revidovaných vládních údajů ale přesto vzrostla míra nezaměstnanosti, která v září dosáhla 7,9 procenta.
„Jsou to čísla spíš pozitivní. Je to oživení, které je v USA citelné již několik čtvrtletí. A je silnější, než se čekalo,“ analyzuje údaje ekonom Ondřej Schneider, který působí ve Washingtonu, vzápětí však dodává:
„Ale není zas tak velké, aby změnilo pohled na americkou ekonomiku, která se zotavuje slušně, ale nedosahuje čísel, na jaká byli Američani zvyklí. Čísla se po recesi sice zvedají, ale ne tak, jako tomu bylo po jiných recesích, které už Amerika zažila.“
Podle Schneidera se nedá jednoznačně říct, jestli nynější stav je výsledkem politiky prezidenta Baracka Obamy. „Na to jsou samozřejmě naprosto rozdílné pohledy. Podle demokratů je to výsledek politiky vlády, podle republikánů je tomu přesně naopak a vláda brání tvorbě nových míst,“ říká Schneider.
On sám přiznává, že dat nelze úplně jednoznačně posoudit. „Americká vláda byla poměrně odvážná, zvýšila výrazně deficit, to pomohlo domácí poptávce, ale ty opatření se vyčerpávají a nyní je efekt vládních výdajů minimální. To zvýšení nových míst teď určitě není výsledkem vládní politiky,“ domnívá se.
Americké prezidentské volby rozhodují především domácí ekonomické otázky. Aktuálně zveřejněná čísla ale Obamovi asi nijak výrazněji nepomohou.
„Toto jsou poměrně detailní údaje, pro většinu voličů to zřejmě budou abstraktní čísla, kterými se řídit nebudou. Spíše sledují, jak se daří lidem okolo nich, jak nalézají práci,“ soudí Schneider a uzavírá:
„Obecná nálada je taková, že je těžké najít práci, a to hlavně pro absolventy škol. Ten počet nových míst asi podle mínění lidí není dostatečný a nemůže uspokojit poptávku po nových místech.“