V Řecku se čekají další protesty proti úsporným opatřením
Ministři financí eurozóny v noci na dnešek rozhodli, že Řecko bude muset dostat druhý záchranný balík finanční pomoci. Zapojit by se do něj měl na dobrovolné bázi i soukromý sektor. Částku 12 miliard korun z prvního balíku ale zatím Řekové nedostanou. Eurozóna jejich vyplacení podmiňuje dalšími rozpočtovými opatřeními a privatizací státního sektoru v Řecku.
Samotní Řekové proti předchozím restrikcím mohutně protestovali a další demonstrace se očekávají i dnes. Zajímat se ale určitě budou o výsledky dnešního odpoledního jednání svého socialistického premiéra Jorga Papandrea s prezidentem Evropské unie Hermanem Van Rompuyem a večerního setkání se šéfem Evropské komise José Manuelem Barrosem v Bruselu.
Mluvit se má právě o potřebných evropských investicích v Řecku, které by měly sloužit k oživení ekonomiky, skomírající po tom, co se snižovaly mzdy a důchody a postupně startuje důchodová, zdravotnická a daňová reforma.
Premiér Papandreu ve včerejším projevu v řeckém parlamentu vyzval všechny politické strany k tomu, aby se semkly. Jen tak se podle něj jejich země dostane z finanční krize. Oznámil také, že Řecko bude po prázdninách v referendu rozhodovat o dalších navržených změnách, které mají zemi zachránit před státním bankrotem
V úterý hlasování o důvěře
Už zítra má řecký parlament hlasovat o důvěře obměněné vlády. Socialisté zůstávají ve velké míře optimističtí, protože právě příslib dalšího finančního balíku ve výši zhruba 100 miliard eur dává Řecku čas pro další reformy. Proto také premiér nemá obavy ze zítřejšího hlasování, i když má ve svých řadách v poslední době tři rebely, kteří svou parlamentní frakci opustili.
Navíc pravice, tedy konzervativní Nová demokracie v čele s Antoniem Samarasem, požaduje předčasné volby. Socialistický PASOK má totiž díky řeckému volebnímu systému, který dává nejsilnější straně mandáty navíc, jako vítěz voleb dostatečnou většinu v parlamentu.
‚Odejít by měli všichni politici‘
To, že kabinet doznal v minulých dnech změn, obraz vlády v očích veřejnosti příliš nevylepšilo. Připomeňme, že novým ministrem financí se stal dosavadní ministr obrany Evangelos Venizelos a ministrem zahraničí bývalý člen Evropského parlamentu za vládní stranu Pasok Stavros Lambrinidis. Ministerstvo obrany přebral někdejší státní tajemník v tomto resortu Panos Beglitis. Řekové proto tyto změny z velké míry považují jen za kosmetické.
Na demonstracích dokonce požadují, aby odešli všichni politici, objevují se i hodně násilná řešení. Všichni současní politici podle demonstrujících zavinili, že se Řecko dostalo do tak velkých problémů. Řešení by podle řady Řeků nepřinesly ani nové volby a případné vítězství pravice. A to údajně proto, že se v Řecku ve vrcholné politice v posledních třech desítkách let střídají dva rodinné klany - Papandreů a Karamanlisů, které mají mezi sebou nejen příbuzenské, ale i ekonomické vazby, a proto se střídáním socialistických a pravicových vlád podle mnohých nic nezmění.
Někteří glorifikují i juntu
Objevují se i hodně radikální ‚retronázory‘, že lépe bylo za generála Jorga Papadopula. Ten byl předsedou vlády v 70. letech v době vojenské diktatury, svrhly ho studentská revoluce z roku 1973 a následná kyperská krize o rok později. Později byl odsouzen k doživotnímu vězení. Nyní ho ale mnozí Řekové glorifikují.
Za jeho vlády byl podle těch, co vojenskou juntu zažili, v Řecku pořádek, lidé měli práci, hodně se stavělo, vládl přísný režim a země fungovala. To, že byla potlačována lidská práva, že vojenský režim své odpůrce zavíral do vězeňských pevností na středomořských ostrovech, že docházelo dokonce k politickým vraždám, někteří Řekové momentálně moc neřeší – trápí je hlavně nedostatek peněz.
„Hovořila jsem s jedním Čechořekem Dimem Vodurankakisem a ten mi řekl, že loni - po čtyřech desítkách let práce - ještě pobíral důchod 740 eur, teď má pouze 370 eur a to je pro něj už na hranici chudoby. Aby si přivydělal, je takřka nemožné, protože jen mezi mladými lidmi je tam více než 30procentní nezaměstnanost,“ poznamenala ve Světě o desáté redaktorka Ivana Bernáthnová, která situaci v Řecku dlouhodobě sleduje.