V Polsku vrcholí boj za levnější internet

V polském parlamentu se tento týden rozhodne o dostupnosti využívání internetu. Poslanci totiž budou hlasovat o zákonu o dani z přidané hodnoty. Podle něj by měly být internetové služby - tedy připojení se k síti, správa poštovních schránek nebo webových stránek - zatíženy daní. Ta by měla činit 22 procent, podobně jako u jiných služeb. Uživatelé internetu jsou ale proti. A jak se zdá, najdou pro své stanovisko podporu i mezi poslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti u internetu

studenti u internetu | Foto: INDOŠ

Připojení k internetu patří v Polsku k nejdražším v Evropě. Je to dáno hlavně vysokými sazbami, které si za pronájem linek účtují telekomunikace. Cena připojení se k celosvětové počítačové síti ale může ještě vzrůst, pokud parlament v zákonu o dani z přidané hodnoty stanoví sazbu pro internetové služby ve výši 22%. Až dosud to bylo jen 7%. V rámci přizpůsobování právního řádu normám EU má být ale v případě internetu používána základní a nikoli snížená sazba DPH.

Dolní sněmovna polského parlamentu sice odhlasovala snížení DPH z internetových služeb až na nulu, ale Senát její usnesení opravil a prosazuje znovu 22% sazbu. Členové dolní komory teď budou hlasovat, jestli pozměňovací návrh senátorů přijmou. Vše nasvědčuje tomu, že se přikloní spíše na stranu uživatelů internetu, kteří proti většímu daňovému zatížení protestovali. K posílání protestních mailů je vyzvaly samy internetové portály. Poslanci a senátoři dostali několik tisíc mailů s výrazy odporu proti 22% sazbě DPH na internetové služby.

Mariusz Biedrzycki z vedení největšího polského internetového portálu ONET.pl Českému rozhlasu potvrdil, že vyšší sazba DPH by se promítla do konečné ceny připojení na internet a zákazníci by to samozřejmě pocítili. "V Polsku, kde jsou ceny připojení k internetu jedny z nejvyšších na světě, znamená každé zvýšení poplatků potíže pro nějakou skupinu uživatelů. Jak pro ty, kteří už internet používají a budou jej muset používat méně, tak pro ty, kteří by jej chtěli používat, ale z ekonomických důvodů si to nebudou moci dovolit."

Co si o úmyslu polských senátorů zatížit internet 22% daní myslí sami jeho uživatelé v jedné z varšavských internetových kaváren?

"To je nějaká hloupost a naprosté šílenství. Zvláště v téhle zemi. Přístup k informacím je přece naším základním právem. Nedá se přece zdanit úplně všechno," myslí si pan Jaroslaw.

"Nestačí, že s dostupností internetu je u nás problém, ale tímhle už si opravdu podřezáváme větev sami pod sebou," říká pan Piotr.

To, aby byla v případě internetových služeb používána nulová sazba DPH, navrhla v parlamentu pravicová strana Právo a Spravedlnost. Její poslanec Ludwik Dorn vysvětluje proč. "Protože polská společnost se musí rozvíjet a v éře počítačů najednou dojde k jejímu rozdělení na ty, kteří se mohou k internetu připojit a ty, kteří na to nemají peníze. Jde o to, aby finanční otázka nerozhodovala o tom, kdo bude mít možnost se rozvíjet a kdo ne."

Většina poslanců je myšlence nulové sazby DPH pro internetové služby nakloněna. Lze ale předpokládat, že pokud poslanci snížení daně v případě internetu schválí, dostane se Varšava do sporu s Bruselem. Volání některých poslanců a také uživatelů internetu vyslyšela. Chce požádat Evropskou komisi o možnost uplatnění v případě internetu nulové sazby DPH. K podobnému kroku chce inspirovat i další státy Unie.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme