V Makedonii pokračují násilné incidenty mezi Albánci a Makedonci

Nejméně 14 zraněných mají na svědomí víkendové etnické nepokoje v Makedonii mezi Makedonci a Albánci. Oba národy se navzájem obviňují z vyprovokování incidentů v několika makedonských městech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé části makedonského Skopje připomínají osmanskou dobu

Některé části makedonského Skopje připomínají osmanskou dobu | Foto: stambulov

V Makedonii se před 11 lety schylovalo k velkému etnickému konfliktu, za pomoci NATO a mezinárodních organizací a společenství se ale nakonec lokální nepokoje podařilo utlumit. Napětí mezi slovanskými Makedonci a etnickými Albánci, kteří jsou většinou islámského vyznání, se ale úplně nepodařilo odstranit.

Konkrétním podnětem nové vlny násilí byly urážky na náboženském základě. Pravoslavní Makedonci na karnevalu v lednu urazili posměšky islámské obyvatelstvo. Další napětí vyvolal incident, kdy na konci února zastřelil policista na parkovišti dva Albánce, kteří se hádali o parkovací místo. Podle Albánců byla střelba etnicky motivovaná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější etnické nepokoje v Makedonii rozebral v Odpoledním Radiožurnálu Martin Dorazín ze zahraniční redakce.

Od té doby začalo napětí narůstat, až došlo k otevřeným srážkám. Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu v této souvislosti připomněl, že násilnosti mají z velké části na svědomí i fotbaloví fanoušci, kteří patří k nejradikálnějším.

K nepokojům dochází zejména na severovýchodě země ve městech Gostivar nebo Tetovo, kde Albánci převážně žijí. K vlně nepokojů došlo také v hlavním městě Makedonie Skopje. Dokonce tam zapálili dřevěný most přes řeku.

V posledních hodinách se situace trochu uklidnila. Také díky tomu, že policie organizuje velmi přísné prohlídky v autobusech, aby lidé neměli sebou zbraně, nože a nic podobného, čím by mohli ublížit.

Albánci tvoří podle 10 let starých údajů 25 procent obyvatel Makedonie. 64 procent jsou Makedonci. Menšiny v zemi si trochu stěžují na národnostní útlak, žádají větší vliv na chod státu. Největším nebezpečím je ale podle odborníků radikální albánská skupina, která otevřeně podporuje sjednocení všech Albánců v sousedních zemích.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme