V Indii se šíří prasečí chřipka. Od začátku roku jí podlehlo na 1000 lidí
Indii ohrožuje epidemie takzvané prasečí chřipky. V zemi už na virus typu H1N1 od začátku roku zemřela skoro tisícovka lidí. V několika indických státech úřady dokonce zakázaly shromažďování, což je v tak lidnatém státě, jako je Indie, poněkud absurdní.
Nejvíce postiženými indickými státy jsou Rádžasthán a Gudžarát. Onemocnělo tam už 16 tisíc lidí. 926 zemřelo, jen během středy to bylo 51 lidí.
Indický ministr zdravotnictví varoval před panikou, úřady ale zakázaly větší shromáždění lidí.
Indie se potýká s prasečí chřipkou. Mluvil o tom Jaromír Marek ze zahraniční redakce ČRo
„Lidé by se měli chránit maskou. K dispozici jich je dostatek a pro všechny zdarma. Úřady také zajistí dostatek papírových kapesníků, mýdla a vody,“ uvedl pro indickou televizi Rajkumar Beniwal z indického ministerstva zdravotnictví.
Ve státě Arunáčalpradéš šla tamní vláda dokonce tak daleko, že zakázala prodej vepřového masa.
První výskyt chřipky H1N1 byl zaznamenán v Mexiku v roce 2009. Nemoc se brzy rozšířila do celého světa.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila celosvětovou pandemii takzvané prasečí chřipky 11. června 2009. Obavy z masového rozšíření nemoci se ale nenaplnily. Ve 214 zemích však tehdy na chřipku zemřelo 18 500 lidí.
Českou republiku epidemie v roce 2009 stála 336 milionů korun. Stát nakoupil 700 tisíc dávek vakcín za 300 milionů, využito však bylo jen asi 80 tisíc z nich. Lidé se očkovat nechtěli.