V Durbanu končí konference o klimatu, naděje na dohodu je malá
Ani po dvou týdnech usilovných jednání nedospěla klimatická konference v jihoafrickém Durbanu ke konkrétním závěrům. Přestože podle předpokladů měla končit dnes večer, stále není hotový závěrečný dokument, o kterém by delegáti mohli hlasovat. Je takřka jisté, že se konference protáhne do noci a možná skončí až v sobotu odpoledne.
Evropské unii se podařilo sjednotit většinu zemí pro podporu návrhu, který předpokládá sepsání nové závazné smlouvy do roku 2015. Nová pravidla pro snižování emisí skleníkových plynů by mohla začít platit v roce 2020.
Rozvíjející se ekonomiky by tak získaly ještě několik let na další růst, než by musely začít s nákladnými reformami. Zemím ohroženým globálními změnami klimatu taková dohoda dává naději na budoucí řešení.
Proti jsou ale stále největší emitenti - tedy Čína, Spojené státy a Indie. A to i přesto, že to nejtěžší a zároveň nejdůležitější, tedy dohoda o tom kdo a o kolik by měl snižovat emise, by se tak odsunula až na další summit.
Pavel Zámyslický z ministerstva životního prostředí, který na jednání zastupuje Českou republiku tvrdí, že bez zapojení těchto států by žádná dohoda význam neměla.
„Právě o tom se teď jedná. Tyto země usilují o to, aby dostaly jakýsi bianko šek a aby dohoda, o které se tu mluví, vstoupila v platnost až někdy po roce 2020. To by znamenalo období téměř deseti let jakési prázdnoty, EU proti tomu silně vystupuje,“ řekl Zámyslický.
ČTĚTE TAKÉ: Na konferenci OSN o změnách klimatu zřejmě nedojde k dohodě mezi státy
Jestli se celý problém opravdu odloží, proces zamrzne a koncentrace skleníkových plynů budou dalších 10 až 20 let dále pouze narůstat.
„Existují různé klimatické scénáře, které pracují s určitými pravděpodobnostmi. Čím vyšší koncentrace CO2, tím je vyšší pravděpodobnost, že dopady na obyvatelstvo, na biosféru budou daleko vyšší,“ varoval Pavel Zámyslický.