V bulharských prezidentských volbách zvítězil Rosen Plevneliev

Vítězem prezidentských voleb v Bulharsku se stal favorizovaný konzervativec Rosen Plevneliev. Ve druhém kole prezidentské volby tak porazil svého protivníka socialistu Ivajla Kalfina. Celou předvolební kampaň však poznamenaly korupční skandály i protiromské protesty. Během voleb bylo zaznamenáno i kupčení s hlasy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený bulharský prezident Rosen Plevneliev

Nově zvolený bulharský prezident Rosen Plevneliev | Zdroj: Reuters

Přitom pro Bulharsko šlo o klíčové prezidentské a komunální volby a výsledek by měl údajně pomoci uklidnit politickou situaci této nejchudší země Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anzhelina Pencheva, bulharská publicistka, hodnotí pro Rádio Česko výsledky bulharských prezidentských a komunálních voleb

„S jistotou zapůsobily osobní kvality nového prezidenta. Plevneliev, ročník 1964, je prvním bulharským prezidentem – technokratem, který se díky vlastnímu úspěšnému podnikání stal milionářem. Byl doposud nejúspěšnějším ministrem pro dost těžký sektor rozvoje a veřejných prací,“ shrnuje prezidentovu historii Anzhelina Pencheva, publicistka působící v Sofii.

Anzhelina Pencheva komentuje také vlažné přijetí nového prezidenta jeho občany: „Velká část Bulharů otevřeně komentuje, že bude Plevneliev pouhou loutkou v rukou rázného ministerského předsedy Borisova.“

Pencheva dodává, že sociální sítě v Bulharsku sdílejí dvě fotky z tiskové konference po prvním kole prezidentských voleb, na kterých Borisov tahá za ucho Plevenelieva nebo mu ťuká na čelo.

Přestože prezidentské i komunální volby doprovázely protiromské manifestace a vláda tyto rozbroje prostě ignorovala, na jejich průběhu se to podle Anzheliny Penchevy nijak výrazně neprojevilo.

Jak Pancheva dodává, bulharské minority podporovaly na výzvu svých politických předáků prezidentského protikandidáta: „Velká část, tak 60-80% Romů a Turků hlasovala pro Ivalja Kalfina.“

Velmi těsné vítězství

Vítězství Plevnelieva vlastně není překvapením, vedl v předvolebních průzkumech. Bylo však významným testem pro konzervativní vládní stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova.

„Překvapením byl příliš malý rozdíl mezi vítězem a jeho oponentem, socialistou Kalfinem. Je to necelých 5%. Předpovídalo se, že tento rozdíl bude činit 10-16% ,“ říká Anzhelina Pencheva a dodává, že je to skutečně zajímavé zejména po letech diskreditace a demonizace socialistické strany, kterou mocně prováděl premiér Borisov.

Tuto skutečnost je možné chápat jako projev narůstajícího odporu proti současné vládě. Hovoří pro to podle Panechvy i výsledek komunálních voleb: „GERB vyhrál na plné čáře a získal poprvé těch 8 největších měst Bulharska, ale v mnoha místech byla výhra jen o vlas.“

„Všichni mluví o radikální změně v politické situaci v Bulharsku. Na jevišti zůstali jenom dva velcí hráči – GERB a Bulharská socialistická strana, která se evidentně vzchopila z těžké krize, ve které byla po předchozích volbách,“ shrnuje Anzhelina Pencheva.

Tomáš Pavlíček, Ivana Šulcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme