V Athénách se demonstruje proti vládním krokům, stávka pokračuje

V centru řecké metropole se sešli účastníci dvou demonstrací, které svolaly odbory na protest proti vládním úsporným opatřením. Podle odborářů, kteří na dnešek vyhlásili čtyřiadvaceti hodinovou stávku, vládní kroky nepřiměřeně dopadají na zaměstnance a málo se dotýkají například bankéřů, kteří údajně nynější krizi zavinili. Do Athén zároveň dorazila mise Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, která posuzuje stav řecké ekonomiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf mise Evropské komise Matthias Mors přichází na řecké ministerstvo financí

Šéf mise Evropské komise Matthias Mors přichází na řecké ministerstvo financí | Foto: AFP

„Centrum Athén je paralyzované, jsou tady zavřené ulice, v nich tisíce především levicových demonstrantů, ale jsou tady také učitelé, pracovníci nemocnic, dopravy a dokonce zaměstnanci bank a jiných soukromých firem,“ referuje z místa dění zvláštní zpravodajka České televize Hana Scharfová.

Protesty proto způsobily nouzový režim v nemocnicích, jen částečné fungování dopravy i zastavení provozu letiště – ten by se měl obnovit ve čtyři hodiny odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodajka České televize Hana Scharfová zprostředkovává do Ozvěn dne aktuální dění v Aténách

Většina lidí v ulicích nechce, aby vláda uzavírala další dohody s Evropskou unií či MMF a chtějí vypovědět i ty současné. „Mají za to, že ten dluh, o kterém se stále mluví, je vykonstruovaný, špatně spočítaný. Tvrdí, že je třeba přestat platit jak mezinárodním institucím, tak bankám, ale jsou tady i radikální levicové názory, například znárodnění bankovního sektoru,“ tvrdí Scharfová.

V Řecku se stávkuje a demonstruje celý rok, už loni tady byly velmi masové a násilné demonstrace, které nepřiměly vládu k ústupkům. Premiér Papandreu včera řekl, že v reformách hodlá pokračovat, byť se v jeho vládě rozrůstá spor o to, jak razantní by měla úsporná opatření být.

EU kritizuje kroky řecké vlády, peníze jí však zřejmě dá

Kroky řecké vlády zkoumá také zahraniční mise a rozhoduje, jestli Řecko dostane další část slíbené mezinárodní půjčky, která zemi loni zachránila před státním bankrotem. Očekává se, že inspektoři budou velmi kritičtí.

Vláda sice škrtá státní výdaje, ale reformy se skoro zastavily. Nedaří se třeba liberalizovat trh práce nebo omezit notorické neplacení daní. Kabinet také slíbil rozsáhlou privatizaci, ale panují pochybnosti, zda se ji vůbec podaří prosadit. Právě prodej části podílů ve velkých podnicích ještě více popudil protestující odboráře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si zprávu o aktuálním stavu řecké ekonomiky od Ondřeje Housky

To vše přispívá k převládajícímu názoru, že plán na záchranu Řecka před bankrotem krachuje. Zemi se totiž příští rok jen těžko podaří vrátit se zpátky na trhy. Za současné situace by jí někdo půjčil jen za astronomický úrok.

Podle diplomatů se tedy už v tichosti mluví o tom, že Řekové dostanou další půjčky. I to by měl výsledek mise naznačil. Státní bankrot zatím řecká vláda i eurozóna vylučují, ekonomové to ale vidí úplně opačně – Řecko podle nich své dluhy v plné výši splatit nedokáže.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme