Už ne jen dostihy a pačinko. Japonsko po letech diskuzí povolilo kasina
Země vycházejícího slunce se po 15 letech dohadování dočkala legalizace kasin. Japonský parlament schválil zákon, který herny povoluje. V zemi byl přitom doteď hazard až na výjimky zakázaný. Projednávání zákona proto vyvolalo mezi poslanci i mezi obyčejnými Japonci bouřlivou diskuzi.
Zastánci povolení kasin, mezi které patří i premiér Šinzó Abe, argumentují hlavně tím, že jejich legalizace by pomohla posílit turismus a zvýšit výnosy hotelům, které herny často provozují.
Poslanci se také dostali pod tlak provozovatelů automatů a sázek. Japonci se podle nich hazardu věnují stejně, ale jezdí za touto zábavou do zahraničí. Japonsko tak podle nich přichází o peníze.
Herny z Chomutova nezmizely ani po dvou letech od zákazu hazardu
Číst článek
Podle výzkumného institutu Daiwa by pouhá tři kasina mohla vydělat v přepočtu až 250 miliard korun ročně. Odpůrci zákona se ale obávají rozšíření gamblerství a sociálních poruch, které jsou s hazardem spojené. Stejný názor mají i někteří obyvatelé.
„Je skvělé, když turisté utrácejí peníze v kasinech. Myslím ale, že by bylo lepší, aby se Japonci takovému hazardu vyhnuli,“ prohlásila japonská důchodkyně.
Dostihy i pačinko
V Japonsku jsou povolené například sázky na koňské dostihy nebo oblíbené pačinko – výherní automat, který ale nepracuje s penězi. Hráč do stroje vhodí zakoupené kovové kuličky, které v automatu kolují podobně jako při hře pinball. Vyhrané míčky pak smění za předmět, který lze vyměnit za peníze.
„Myslím, že už máme dost forem hazardu. Třeba pačinko nebo sázky na koně a cyklistické závody. Nepotřebujeme žádné nové,“ řekl jeden z obyvatel Tokia.
Podobný názor mají i Japonci. Podle průzkumu televize NHK je 44 procent obyvatel proti legalizaci kasin a jen 12 procent ji schvaluje.
Kasina se ale v Japonsku neotevřou hned. Nový zákon ještě potřebuje doplnit detaily ohledně regulace daní a také problematiky závislosti. Podle úřadů se tak první kasina veřejnosti otevřou nejdřív v roce 2022.