Střelec z Christchurche se chce hájit sám. Novozélandská vláda po jeho útoku chystá nový zákon o zbraních
Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové se na jeho obrysech dohodl na pondělním zasedání, které bylo první po pátečních vražedných útocích na věřící ve dvou mešitách ve městě Christchurch. Muž podezřelý z masakru, který si vyžádal nejméně 50 obětí, se chce u soudu hájit sám, zbraně si pořídil na internetu. Informují o tom světové agentury.
Přidělený obhájce novozélandskému deníku The New Zealand Herald sdělil, že jej jeho mandant – osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant – obviněný v sobotu z vraždy úkolu zprostil. Advokát Richard Peters se listu svěřil s domněnkou, že Tarrant chce zneužít proces k seznámení světové veřejnosti se svými pravicově extremistickými názory. „Soudce si s tím bude muset poradit,“ řekl Peters deníku.
Tarranta, který zatím zůstává jediným podezřelým, na místě zatkla policie. Za mnohonásobnou vraždu mu hrozí doživotí.
Střelce od druhé mešity v Christchurchi vyhnal muž původem z Afghánistánu s platebním terminálem v ruce
Číst článek
Policejní komisař Mike Bush dnes řekl, že střelec jednal sám, ale možná měl podporu. „Jsme přesvědčeni, že byl jediným útočníkem odpovědným za tento čin,“ řekl Bush. Dodal ale, že podpora ze strany dalších osob není vyloučena a že zkoumání této možnosti je velmi důležitou součástí vyšetřování.
Zbraně přes internet
Podle majitele novozélandského obchodu se zbraněmi Gun City si u něj obviněný Australan několikrát objednal pušky a střelivo přes internet. Celkem čtyři pušky zakoupil v období od prosince 2017 do března 2018. Vysoce výkonná automatická zbraň, kterou Tarrant údajně použil při střelbě v mešitách, však prý mezi nimi nebyla. Nákup měl proběhnout zcela legálně. „Ničeho neobvyklého jsme si u toho muže nevšimli, měl zbrojní průkaz,“ řekl v pondělí agentuře DPA vlastník obchodu David Tipple.
Prázdné ulice, na silnicích jsou zátarasy. Češi popisují život po útoku ve městě Christchurch
Číst článek
Krátce před činem rozeslal muž na 30 adres včetně pracovního mailu novozélandské premiérky Jacindy Ardernové text svého manifestu. Muslimy a imigranty v něm označil za „vetřelce“ a sebe samotného za rasistu.
Přenášení masakru
Soudní tribunál ve čtyřsettisícovém městě Christchurch v pondělí obvinil také osmnáctiletého mladíka za živé přenášení videa pátečního masakru muslimských věřících na internet. Stíhán je také za to, že na síti umístil fotografii christchurchské mešity Al Noor s poznámkou „cíl zasažen“ a za podněcování k násilí.
Za každé jednotlivé obvinění mu hrozí 14 let odnětí svobody, napsala agentura AFP.
Jméno muže, kterého soudce odmítl propustit na kauci a který zůstává ve vazbě, úřady nepovolily zveřejnit. Z přímé účasti na vraždách v mešitách Al Noor a Linwood v centru Christchurch podle agentury AFP není podezřelý. Mladík byl zatčen v pátek a policie od začátku zdůrazňovala, že pravděpodobně nebyl přímo zapleten do útoků.
Mladý muž byl původně obviněn ze zveřejňování materiálu urážejícího jiné rasy a etnika, ale dnes bylo toto obvinění nahrazeno dvěma novými obviněními.