Zapojení ozbrojených složek nebo omezení dodávek vody. Napětí mezi Indií a Pákistánem po útoku sílí
Vztahy mezi Pákistánem a Indií, které se minulý týden vyostřily po útoku v indické části Kašmíru, se nadále zhoršují a přibývají vzájemná odvetná opatření. Pákistánský premiér Imran Chán ve čtvrtek povolil ozbrojeným silám „plně a rozhodně“ zakročit v případě indické agrese. Indie se rozhodla zastavit přítok vody do Pákistánu rozdělované na základě dohody o vodách řeky Indus, která reguluje tok řeky mezi zeměmi, a přesměrovat ji na své území.
Tyto kroky následovaly poté, co Indie v pondělí zastavila klíčové autobusové spojení mezi svou a pákistánskou částí Kašmíru a přerušila tak jediné pozemní spojení v této rozdělené himálajské oblasti.
Napětí v Kašmíru kvůli atentátu. Pákistán se v případě indického útoku nebude bát odvety, řekl premiér
Číst článek
Vláda indického státu Džammú a Kašmír navíc ve středu zrušila policejní ochranu 18 separatistických vůdců a 155 dalších opozičních představitelů. Tato ochrana byla separatistickým kašmírským vůdcům přidělena, když zahájili rozhovory s indickou federální vládou.
Kašmírská vláda v prohlášení uvedla, že jí „nepřipadá správné na tyto separatistické vůdce plýtvat penězi a zdroji, které půjdou lépe využít jinde“.
Odpovědnost za sebevražedný pumový útok z minulého týdne Indie přičítá Pákistánu, který to odmítá. Po čtvrtečním zasedání pákistánského Národního bezpečnostního výboru zveřejnil premiér Chán prohlášení, v němž se Pákistán distancuje od „vymyšlení, přípravy i provedení“ útoku. Při něm bylo zabito nejméně 40 indických vojáků.
Kašmír je rozdělený na pákistánskou a indickou zónu kontroly, ale na celé jeho území si dělá nárok jak Indie, tak Pákistán. Obě země přitom disponující jadernými zbraněmi. Kvůli tomuto himálajskému území svedly Indie a Pákistán dvě války. Indie dlouhodobě obviňuje Pákistán z podpory islámských ozbrojenců, kteří útočí na indické síly v Kašmíru.