Mějte se na pozoru před hackery z Číny, varují v USA vědce vyvíjející vakcínu. Vyzývají k ochraně informací

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americká agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) ve středu varovaly americké vědce pracující na vývoji vakcíny proti koronaviru, aby si dali pozor na hackery, za kterými stojí čínská vláda. Mohou se podle nich pokusit zmařit jejich práci a ukrást jim výsledky. Informovala o tom agentura AP.

Washington (Aktualizováno: 23:33 13. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcínu proti koronaviru vyvíjejí vědci po celém světě.

Americké agentury FBI a CISA apelují na výzkumníky, aby chránily vědecké informace (ilustrační foto) | Foto: Arnd Wiegmann | Zdroj: Reuters

„Čínské pokusy zasáhnout výzkum představují vážnou hrozbu pro boj naší země s nemocí covid-19,“ uvedly FBI a agentura CISA, která spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, ve svém prohlášení. Jak dodaly, zdravotničtí a farmaceutičtí výzkumníci by se měli mít před potenciálními útoky na pozoru a měli by přijmout opatření, aby ochránili své informace.

Slovenský ústavní soud zastavil přístup hygieniků k datům o telefonech. Chyběly záruky před zneužitím

Číst článek

Jaké instituce by se mohly stát terčem hackerského útoku, zveřejněno nebylo. Americké ministerstvo spravedlnosti dále uvedlo, že opatrné by měly být především ústavy, na které byla poslední dobou kvůli nemoci covid-19 upřena mediální pozornost. „Potenciální krádež vědeckých informací ohrožuje účinné nalezení možností léčby,“ dodalo ministerstvo.

Agentura AP poznamenala, že informace o možných hackerských útocích se objevila v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Prezident Donald Trump v posledních dnech na Čínu, kde se virus loni potvrdil poprvé, tvrdě útočil s tvrzením, že tamní vláda nese za rozsah pandemie zodpovědnost.

Tvrdí také, že Peking klame ohledně svých údajů nově nakažených, jichž denně oznamuje v posledních týdnech jednotky až desítky. Čína již Spojené státy vyzvala, aby přestaly zveřejňovat „neopodstatněná obvinění“.

‚Zákeřná kampaň‘

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl, že by vláda v Pekingu byla zapojena do jakéhokoli pokusu ukrást informace související s koronavirem. „Snažíme se být vůdčí silou na světě, pokud jde o léčbu covidu-19 a vývoj vakcíny,“ řekl mluvčí. „Je nemorální útočit na Čínu prostřednictvím fám a pomluv, když neexistují žádné důkazy,“ dodal.

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost již minulý týden zveřejnily prohlášení o tom, že na orgány a instituce zapojené do boje proti nemoci covid-19 útočí hackeři nejspíše podporovaní zahraničními vládami. Jde podle nich o „zákeřnou kybernetickou kampaň“ s cílem získávat citlivé údaje, duševní vlastní a „zpravodajství odpovídající národním zájmům“.

Jak tehdy dodaly, pachatelé těchto hackerských útoků ve velkém cílí na národní i mezinárodní zdravotnické orgány, dále pak na farmaceutické společnosti či lékařské výzkumné organizace. Využívají při tom metodu označovanou jako kropení hesel, což znamená, že se snaží proniknout do interních systémů aplikováním databáze často používaných přístupových klíčů jako jsou 123456 nebo qwerty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme