‚Nemuselo se to rozšířit do celého světa.’ Trump upozornil, že USA vyšetřují Čínu kvůli koronaviru

Spojené státy vedou opravdové vyšetřování ohledně počínáni Číny v reakci na propuknutí nemoci covid-19, uvedl v úterý americký prezident Donald Trump. Nevyloučil, že USA budou požadovat od Číny odškodnění za to, že nezabránila tomu, aby se nákaza rozšířila do celého světa. Trump na tiskové konferenci také prohlásil, že ví, co se děje se vůdcem KLDR Kim Čong-unem, ale nemůže to říct, a ujistil, že se nepřemýšlí nad posunutím prezidentských voleb.

Video Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Vedeme vážné vyšetřování. Nejsme s Čínou spokojeni, nejsme spokojeni s celou situací,“ řekl Trump na tiskové konferenci. „Myslíme si, že to mohlo být zastaveno u zdroje. Mohlo to být zastaveno rychle a nemuselo se to rozšířit do celého světa,“ dodal.

Biden chce větší opatření na podporu ekonomiky a přísnější kontrolu nad Trumpovou administrativou

Číst článek

Trump již dříve varoval Čínu před následky, pokud vědomě nezasáhla a nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Virus se poprvé objevil na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Čína čelí obviněním, že nákazu zpočátku tajila. Šéf Bílého domu již dříve Peking kritizoval za nedostatečnou transparentnost v boji proti koronaviru.

„Hovoříme o mnohem více penězích,” odpověděl Trump na otázku ohledně úvodníku německého listu Bild, požadujícího, aby Peking odškodnil Berlín částkou 165 miliard dolarů.

„Ještě jsme nestanovili konečnou sumu, ale bude velmi vysoká,“ řekl prezident podle agentury AFP. „Nejde jen o škody ve Spojených státech, ale na celém světě,” dodal.

Americký prezident také poznamenal, že má informace o Kim Čong-unovi. „Nemohu to říci přesně,” odpověděl na otázku ohledně vůdce KLDR, o jehož zdravotním stavu se v médiích hodně spekuluje. „Doufám, že je v pořádku. Uvidíme – a pravděpodobně o tom uslyšíte v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ dodal.

Odložení voleb?

Popřel také úvahu svého nejpravděpodobnějšího demokratického soupeře v listopadových prezidentských volbách Joe Bidena, který prezidenta podezírá, že se pokusí o odklad hlasování, aby si zajistil obhajobu mandátu. „Nikdy jsem nezvažoval změnu data. Proč bych to dělal?“ prohlásil Trump, podle kterého jde „jen o propagandu“.

Trump předstoupil před mikrofon, třebaže minulý pátek odkráčel z pódia bez zodpovězení otázek a v sobotu označil tiskové konference pro „nečestná“ média za ztrátu času, připomněla agentura AFP.

Trump chtěl léčit covid-19 injekcemi s dezinfekcí, druhý den obrátil. ‚Jen jsem se sarkasticky ptal,’ řekl

Číst článek

Dodala, že šest měsíců před volbami vysílá Donald Trump zmatené signály o postavení, jaké by chtěl zaujmout při zvládání pandemie, která si vyžádala více než 55 000 životů. Bílý dům v pondělí nejprve ohlásil tiskovou konferenci krizového štábu, ve kterém je prezident vždy hlavní postavou. Následně konferenci zrušil. Pak ohlásil, že Donald Trump se přece jen vyjádří.

Prezident podle AFP zvolil v zahradách Bílého domu mírumilovný tón, chválil jednání s guvernéry a vyvaroval se ostrých výměn slov s novináři.

Nicméně otálení ohledně prezidentovy konference podle agentury odráží napětí v prezidentově týmu ohledně výběru nejlepší strategie: držet prezidenta v popředí, anebo raději nechat mluvit viceprezidenta Mikeho Pence a velice populární specialisty Anthonyho Fauciho a Deborah Birxovou. Odráží to ale také temperament prezidenta, který politiku pokládá za nepřetržitou show a těžko snáší delší setrvání mimo výsluní.

Nejhůře zasažená země

Ve Spojených státech už se nakazil koronavirem od začátku pandemie skoro milion lidí, uvedla v úterý agentura AFP s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse, která situaci s koronavirem globálně monitoruje. 

V pondělí AFP s odvoláním na týž zdroj hlásila 1330 mrtvých s tím, že tento počet je zhruba o polovinu nižší oproti předchozímu dni, kdy to bylo 2494 úmrtí.

Spojené státy, které mají asi 328 milionů obyvatel, jsou nejhůře postiženou zemí v nynější pandemii. Celkem bylo v USA dosud potvrzeno na 987 467 nakažených, z nichž 56 164 lidí zemřelo.

V celém světě se koronavirus, který se začal šířit koncem loňského roku z Číny, potvrdil u více než tří milionů lidí lidí. Z toho téměř 211 000 nakažených zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme