Ursula von der Leyenová bude znovu šéfkou Evropské komise, rozhodli europoslanci

Ursula von der Leyenová stane i podruhé v čele Evropské komise. Rozhodli o tom ve čtvrtek odpoledne europoslanci. Získala 401 hlasů, o 41 více, než potřebovala. Proti bylo 289 europoslanců. Evropský parlament má 720 členů, von der Leyenová tak potřebovala nejméně 361 hlasů.

Aktualizováno Štrasburk (Aktualizováno: 14:56 18. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová se raduje poté co ji europoslanci znovu zvolili šéfkou Evropské komise

Ursula von der Leyenová se raduje poté co ji europoslanci znovu zvolili šéfkou Evropské komise | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Celkem ve čtvrtek hlasovalo 707 europoslanců. Proti setrvání Ursuly von der Leyenové ve funkci se jich vyslovilo 284, 15 se zdrželo hlasování. Sedm hlasů bylo neplatných. Von der Leyenová získala zhruba 56 procent hlasů, což více než před pěti lety. Tehdy pro ni hlasovalo 51 procent europoslanců.

Německá politička už dříve získala nominaci lídrů unijních států na Evropské radě. V Evropském parlamentu hrála o hlasy minimálně od 361 poslanců. Opírala se o dosavadní centristickou většinu Evropské lidové strany (EPP), socialistů (S&D) a liberálů z Renew, kteří mají dohromady 401 zástupců.

Se všemi těmito hlasy ale dopředu počítat nemohla, několik europoslanců už dopředu deklarovalo, že ji volit nebudou. Jasno nebylo prakticky do poslední chvíle, řada europoslanců uvedla, že se definitivně rozhodne až na základě ranního projevu von der Leyenové.

I mezi 21 českými europoslanci převažovali její odpůrci, kteří jí hlasy v tajné volbě nechtěli věnovat. Do poslední chvíle byla na vážkách trojice europoslanců z ODS a pirátka Markéta Gregorová.

Projev von der Leyenové

Ve čtvrtečním projevu na plénu europarlamentu představila von der Leyenová program Evropské komise na dalších pět let. Oznámila například vznik dvou nových eurokomisařských pozic - pro obranu a bydlení a vrátila se také k cestě maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy a Pekingu. Zdůraznila, že nebyla mírovou misí, ale misí appeasementu. A upozornila, že krveprolití v Pásmu Gazy musí okamžitě přestat.

Tím si získala na svou stranu frakci Zelených. Ti doporučili europoslancům, aby pro německou političku hlasovali. Body, ke kterým se pro následující roky zavázala, pro ně byly dostatečným stvrzením slibů, které jim dala.

12:17

Kdo bude další český eurokomisař? ‚Síkela je velmi pravděpodobný, ale nemá to jisté,‘ shodují se novináři

Číst článek

Ve chvíli, kdy Metsolaová plénu ve Štrasburku oznámila, kolik europoslanců hlasovalo pro, se v sále ozval potlesk. Zatímco představitelé EPP oslavovali, vedle sedící kolegové z nově vzniklého uskupení Patriotů zůstali sedět na místech bez větší reakce. Von der Leyenová s úsměvem na tváři gesty děkovala a nejprve se objala s šéfem EPP Manfredem Weberem.

První volební období

Posledních několik let bylo podle šéfky Komise připomínkou toho, jak je mír křehký. Zároveň to znamenalo varování pro Evropu, že by měla poskytovat více prostředků na svou obranu a ochranu.

Němka Ursula von der Leyenová vede Evropskou komisi od prosince 2019 jako první žena v této funkci. Její prioritou byla od počátku zelená politika, za svého mandátu se ale musela vypořádat i s dalšími výzvami, jako byla pandemie covidu-19, migrační krize, ruská invaze na Ukrajinu či energetická krize. Asi největší pozornost i kritiku v části Evropy vyvolala unijní Zelená dohoda pro Evropu neboli Green Deal a nový migrační pakt.

jgr, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme