Volby na Ukrajině: zbývá sečíst poslední okrsky. Zelenskyj získal důvěru více než 5,5 milionu obyvatel
Volební místnosti na Ukrajině se v neděli v 19.00 středoevropského letního času uzavřely. Více než 26 milionů lidí mohlo vybírat z 39 kandidátů. Sčítání se protáhlo až do úterý – po poledni zbývalo spočítat méně než procento okrsků. Výsledky jsou, pokud nedojde k mimořádnosti, jasné: do druhého kola postupují bavič Volodymyr Zelenskyj a současný prezident Petro Porošenko. Naopak expremiérka Julija Tymošenková propadla.
První oficiální výsledky se na webu ukrajinské ústřední volební komise začaly objevovat v neděli kolem 22. hodiny. V úterý po poledni bylo sčítání bez několik desetin kompletní.
První Zelenskyj získal důvěru více než 5,6 milionu voličů. Na druhého Porošenka tak má náskok 2,6 milionu hlasů.
Podle mezinárodních pozorovatelů proběhly volby bez systémových porušení a jejich organizace byla na dobré úrovni.
„Dodržovaly se základní svobody a kandidáti mohli vést svobodnou kampaň, přesto důvěryhodnost voleb podrývají četná a důvěryhodná podezření ze zneužití státní moci a kupování hlasů,“ uvedl na tiskové konferenci v Kyjevě zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ilkka Kanerva s tím, že i přes některé prohřešky se jednalo o volby v souladu se zákonem.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Online reportáž
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro tuto chvíli ukončujeme online reportáž. Hlasy stále nejsou sečteny, další vývoj pro vás budeme sledovat.
VÍTĚZSTVÍ V KAČANIVSKÉ VĚZNICI. V ženském vězení ve východoukrajinském Charkově zvítězila Julija Tymošenková, která si v Kačanivské věznici mezi lety 2011 a 2014 odpykávala sedmiletý trest za uzavření nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu. Ve volbách získala více než 40 procent hlasů, zúčastnilo se jich 271 lidí.
Druhý Volodymyr Zelenskyj obdržel 25 procent hlasů, pro současného prezidenta Petra Porošenka hlasovalo přes sedm procent voličů, informovala ruská agentura Interfax.
Tymošenková byla propuštěna a rehabilitována po Euromajdanu, ukrajinské revoluci.
BUDE DEBATA? Volodymyr Zelenskyj se zúčastní debaty s prezidentem Petrem Porošenkem, pouze pokud se jim podaří domluvit termín, který se Zelenskému nebude křížit s jeho prací kreativního ředitele. Prohlášení Zelenského štábu citoval server Hromadske .
ZELENSKYJ VERSUS POROŠENKO. Co na dva finalisty voleb říkají Ukrajinci? Server Hromadske se ptal voličů v Kyjevě. „Viděla jsem video, na kterém Porošenko poměrně agresivně komentoval Zelenského. Je odhodlaný tuhle bitvu vyhrát a pokusí se tohohle oponenta porazit za každou cenu,“ komentovala jedna z mladých Ukrajinek volební souboj. „Více než cokoliv jiného – každá profese vyžaduje zkušenost. (Zelenskyj) žádnou nemá. Velitel vojenských sil – skandální!“ podotýká další z respondentů.
TYMOŠENKOVÁ. Podle zpravodaje listu Economist Iana Batesona neznamená současný vývoj pro Tymošenkovou odchod z politiky. Bývalá premiérka se nyní podle něj bude soustředit na parlamentní volby, které Ukrajinu čekají v říjnu.
JMÉNO TYMOŠENKO DVAKRÁT. Julija Tymošenková obvinila Porošenka ze zneužití sčítacích technologií i nákupu hlasů za státní peníze. Kromě toho se cítí poškozena také kandidátem Jurijem Volodymyrovičem Tymošenkem, který jí měl kvůli shodnému příjmení i iniciálám odčerpat hlasy.
NEPODPOŘÍ. Expremiérka Julija Tymošenková prohlásila, že v druhém kole prezidentských voleb nepodpoří ani jednoho ze dvou postupujících rivalů. „Ani jeden není s to zvládnout výzvy stojící před zemí. Nedokážou skoncovat ani s válkou, ani s bídou,“ prohlásila na tiskové konferenci.
A NEZPOCHYBNÍ. Julija Tymošenková nese porážku velmi těžce. „Porošenko zfalšoval výsledky,“ řekla na dnešní tiskové konferenci. Zároveň ale nechce volby zpochybnit a přepočítat, uvedl ukrajinský server Pravda . Důvodem je, že Porošenko „zprivatizoval soudnictví“, řekla expremiérka.
Foto: Vasily FedosenkoZMĚNA. „Myslím si, že Zelenskyj je fenomén, který demonstruje, jak silná touha po změně panuje. Očividně není součástí establishmentu. Jeho voliči pocházejí geograficky z celé Ukrajiny. Takže spojuje všechny trhliny, mezery,“ popsal pro server Hromadske Peter Dickinson, který přispívá do think-tanku Atlantická rada a je vydavatelem časopisů Business Ukraine a Lviv Today.
LOUTKA MILIARDÁŘE? Petro Porošenko se snažil očernit Zelenského jako loutku miliardáře Ihora Kolomojského žijícího v Izraeli, který Zelenského podporuje. Uznávaný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko připouští, že Kolomojskyj může doufat, že by mu Zelenského úspěch mohl prospět.
Od Kolomojského, na jehož televizním kanálu se seriál Sluha národa vysílá, se ale Zelenskyj možná dokáže distancovat. „Kolomojskyj se pokusí nasadit do Zelenského týmu své lidi a do Zelenského hlavy své myšlenky, ale možná s tím bude mít problém,“ řekl Fesenko agentuře AP.
Archivní snímek Ihora Kolomojského z května 2014:
PROZÁPADNÍ KURZ. „Rusko Ukrajinu ztratilo, a to tak, že navždy. Také proruští kandidáti ve volbách ztratili... Proevropský a prozápadní kurz na Ukrajině je zřejmý,“ uvedl ve vysílání Českého rozhlasu Plus Pro a proti analytik z neziskové organizace Team 4 Ukraine Petr Pojman.
„Unie a NATO by měly podporovat Ukrajinu, ne budovat základny a zvyšovat napětí v Evropě... Ukrajina sama o sobě potřebuje hospodářský rozvoj, sociální stabilizaci a potlačení síly oligarchů,“ řekl ve vysílání europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM).
VÁGNÍ SLIBY. „Zelenského politické postoje zůstávají převážně neznámé, přes vágní sliby pokročit ve velice potřebných reformách,“ uvedl server Politico . Porošenkovi přívrženci se také podle něj obávají, že by Zelenského mohla podpořit Tymošenková za příslib, že ji po říjnových parlamentních volbách jmenuje premiérkou. Spekuluje se, že Zelenskyj, jehož mateřskou řečí je ruština, by mohl být ochoten k ústupkům k Moskvě, ale většina pozorovatelů pochybuje, že by se změnila orientace Ukrajiny na Západ.
Foto: Valentyn OgirenkoÚNAVA. „Zajímavé budou akcenty obou soupeřů: Pro Porošenka je důležitý hlavně vstup země do evropských struktur, Zelenskyj zase ve svém předvolebním programu klade důraz na úkolování státní moci prostřednictvím referend. Uvidíme, co u voličů zabere víc,“ píše komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák.
Třetí skončila expremiérka Julija Tymošenková. „Podle názoru politologů ovšem proti Tymošenkové hrálo hlavně to, že také ona je spojována (a oprávněně) se starou generací politiků – a v zemi je přitom velký hlad po nových tvářích a nových politických vůdcích, kteří u moci ještě nebyli,“ dodává v komentáři Libor Dvořák.
Foto: Kacper PempelPrávě touha po změně a nových tvářích je často skloňována. Novinář a analytik Konstantin Skorkin na stránkách think-tanku Carnegie Endowment for International Peace upozorňuje, že Ukrajinci jsou unavení elitou, která nastoupila po protestech na Majdanu, a nekončící korupcí. Kromě toho hraje roli globální trend, kdy voliči odmítají staré elity, píše americký server The New York Times .
Že na Ukrajině panuje „únava“, svědčí i průzkum veřejného mínění mezinárodní agentury Gallup . Podle té důvěřovalo v roce 2018 ukrajinské vládě pouze devět procent obyvatel.
Foto: GallupKOMIK VS. ČOKOLÁDOVÝ BARON. Na Ukrajině jsou sečteny skoro všechny hlasy – zbývá něco málo přes dvě procenta okrsků. Pokud se nestane něco mimořádného, tak do druhého kola postupuje bavič a komik Volodymyr Zelenskyj (jeho profil najdete ZDE) a úřadující prezident a čokoládový baron Petro Porošenko.
VÝSLEDEK VOLEB. „Výsledek voleb zatím ukazuje, že jde na Ukrajině o demokratické volby v pravém slova smyslu,“ zhodnotil politický analytik z neziskové organizace Team 4 Ukraine Petr Pojman v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus.
TÉMĚŘ SEČTENO. Na Ukrajině se sčítají poslední volební okrsky. Momentálně jsou známé výsledky z 96,55 procenta z nich. Je téměř jisté, že do druhého kola, které se bude konat 21. dubna, postoupí Volodymyr Zelenskyj a Petro Porošenko.
Foto: Kacper Pempel/Reuters
NEZKUŠENÝ ZELENSKYJ. Zelenského volební úspěch je založen na nadějích voličů, že v reálném světě bude stejně úspěšný jako Holoboroďko v televizním seriálu. Tomu nemůže konkurovat Petro Porošenko, který nyní prezidentský mandát obhajuje. Více si o muži, který se nejspíš stane vítězem prvního kola prezidentských voleb na Ukrajině, můžete přečíst v článku .
POROŠENKOVY URÁŽKY. „Nestydím se říct, že jsem byl předurčen setkat se ve druhém kole s Kolomoyskyiho loutkou. Nedám mu jedinou šanci,“ píše na svém oficiálním prezidentském webu Porošenko.
Porošenko se snažil očernit Zelenského jako loutku miliardáře Ihora Kolomojského žijícího v Izraeli už dříve. Uznávaný ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko připouští, že Kolomojskyj může doufat, že by mu Zelenského úspěch mohl prospět.
PREZIDENT, NEBO HEREC? Jednačtyřicetiletý komik Volodymyr Zelenskyj nejspíš převezeme skutečnou vládu nad zemí a půjde ve stopách muže, jehož hraje v populárním sitcomu, napsala v profilu Zelenského agentura AP.
Zelenského bodré vystupování a pohotové vyjadřování v kampani silně připomínalo jeho roli v seriálu Sluha národa - učitele, jehož osud katapultoval do prezidentského křesla, když se v internetu bleskem rozšířilo studentské video, v němž kritizuje zkorumpovanost úřadů. Standardní prezidentskou kampaň ale Zelenskyj před prvním kolem odmítl vést a jeho politický program zůstává záhadou.
Zelenského televizní postava Vasyl Holoboroďko vypadá na první pohled příliš dobrosrdečně a naivně, aby mohla přežít v krutém světě ukrajinské zkorumpované elity. Rychle se ale učí a brzy se stává silným vůdcem schopným porazit své tvrdé a zkušené soky, aniž by ztratil svou bezúhonnost. Sitcom je plný vulgarit a syrového humoru, ale když se Holoboroďko vyjadřuje k hrozbám pro svou zemi, mluví vážně.
Vyjádření kandidátů
„Rád bych řekl ‚díky‘ všem obyvatelům Ukrajiny, kteří nevolili jen pro zábavu,“ řekl Zelenskyj krátce po uzavření volebních místností. „Dnes začíná nový život bez korupce,“ cituje ho server Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.
Druhý postupující do druhého kola, „čokoládový baron“ a současný prezident Petro Porošenko promluvil ke svým voličům nejprve na twitteru, poté i ve volebním štábu. „Rád bych se samostatně obrátil na mladou generaci. Ve státě vidíte změny, ale chcete, aby byly rychlejší, hlubší a kvalitnější. Rozumím motivům vašich protestů. Slyšel jsem vás,“ uvedl.
Bývalá premiérka Tymošenková, která byla jednou z favoritek, naopak propadla a výsledky přijala velmi podrážděně. Volby napadala, stejně jako první průběžné výsledky, takzvané exit polls.
Tyhle volby byly fraška, Porošenko zfalšoval výsledky, tvrdí Tymošenková. K soudu ale nepůjde
Číst článek
„Jsme si naprosto jistí, na základě našich faktů a údajů, že exit polls, které s velkou slávou oznámily postup Petra Porošenka do druhého kola, neodpovídají realitě. Jsou koupené, zmanipulované,“ řekla Tymošenková.
V úterý na tiskové konferenci pak podle agentury Interfax-Ukrajina obvinila Porošenka, že postoupil do druhého kola vinou falšování. Výsledky voleb ale Tymošenková nenapadne, protože nevěří, že u ukrajinských soudů lze dosáhnout spravedlnosti.
Ty přisuzovaly vítězství s 30 procenty hlasů Zelenskému. Do druhého kola měl podle odhadů postoupit i současný prezident Petro Porošenko se 17–19 procenty hlasů.
Tábor Tymošenkové ale tvrdil, že exit polls jsou zmanipulované a že podle vlastních odhadů její strany Vlast by měla bývalá premiérka měla získat skoro 21 procent hlasů a postoupit se Zelenským do druhého kola.
Volební účast
V prvním kole odvolilo podle dat ústřední volební komise 63,5 procenta oprávněných voličů. Nejvyšší účast byla na severozápadě země a v Kyjevě. V posledních prezidentských volbách, v nichž v roce 2014 vyhrál Porošenko hned v prvním kole, přišlo k volebním urnám přes 60 procent lidí.
Druhé kolo voleb se bude konat 21. dubna. Nová hlava státu by měla nastoupit do úřadu 31. května.
Kdo kandidoval?
Spektrum kandidátů bylo opravdu široké: z 89 lidí nakonec splnilo podmínky rekordních 44, pět pak kandidaturu vzdalo. Za hlavní favority před prvním kolem průzkumy považovaly tyto kandidáty:
Nákupy hlasů
Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov v neděli večer po uzavření volebních místností uvedl, že Rusko možná výsledky voleb neuzná. Důvodem má být nahlášení „fenomenálního počtu“ stížností na porušování volebních pravidel.
Stane se ze seriálového prezidenta i ten skutečný? Zelenského politická nezkušenost se voličům líbí
Číst článek
Během voleb lidé podali více než 1600 stížností na průběh voleb, včetně nepovolené agitace ve volebních místnostech a kupování hlasů. Od počátku kampaně k nedělním prezidentským volbám zaznamenala ukrajinská policie přes 4000 stížností na porušování volebních zákonů a zahájila téměř 300 trestních stíhání.
Nákupy hlasů byly časté podle ministra vnitra Arsenije Avakova i před volbami. Nejvíc prohřešků v tomto směru policisté zaznamenali u volebních štábů kandidátů Petra Porošenka a Julije Tymošenkové.
Napětí na východě země
Obě strany konfliktu na východě Ukrajiny se před volbami obviňovaly z plánování provokací. Prezident neuznané Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik například tvrdil, že se má s hlasy lidí z Luhansku manipulovat ve prospěch současného prezidenta Petra Porošenka.
Ukrajinská rozvědka naopak varovala před provokací ze strany separatistů a Ruska a také před omezováním možnosti hlasovat ve volbách.
Volby ve válečné zóně. ‚Všechny nás nenávidí,‘ říká o prezidentských kandidátech obyvatelka Doněcku
Číst článek
Provokatéři z Luhansku a Doněcku měli v mediálně pokrytých volebních místnostech vyvolávat rozmíšky a dojem falšování voleb.
Volby v zahraničí
Ukrajinci žijící v zahraničí mohli v prvním kole volit na zastupitelských úřadech, včetně Prahy a také Brna, kam podle ČTK dorazilo odvolit asi 900 lidí ze 4900 zapsaných. V Praze byl zájem velký a tvořily se fronty.
Výjimkou jsou Ukrajinci žijící v Rusku, kterým ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí doporučilo, aby se na volby buď vrátili domů, nebo odvolili v sousední zemi.
Volit mohli i lidé s ukrajinskými pasy, kteří žijí na proruskými separatisty ovládaném území v Donbasu, museli se ale předem registrovat jako vysídlenci a ze samozvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky na volby vyrazit do Kyjevem kontrolovaných měst. I z důvodů obtížné logistiky se tak u nich vysoká účast neočekává. Volební místnosti se neotevřou ani na Ruskem anektovaném poloostrově Krym.