‚Ukončete odvádění domorodců do války,’ požadují spolky v Severní Osetii. Tamní obyvatelstvo vymírá

Desítka společenských organizací a sdružení v autonomní Severoosetské republice, která je součástí Ruska, vyzvala šéfa regionu Sergeje Menjajla, aby zveřejnil počet Osetů zabitých ve válce proti Ukrajině. Požaduje také zákaz odvádět do války zástupce původního obyvatelstva, které vymírá.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko mění pravidla pro povolávání vojáků

Rusko přesná čísla ztrát nezveřejňuje, je proto obtížné odhadnout počet padlých Osetů (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Podobné rozhodnutí přijalo v roce 1944 vedení Sovětského svazu s cílem ochránit genofond málo početných národů, které utrpěly během války značné lidské ztráty,“ argumentují autoři výzvy, o které v úterý informoval zpravodajský server Meduza.

Pozastavili se také nad týdenním karnevalem, který se minulý měsíc odehrával na hlavním náměstí regionální metropole Vladikavkaz. Podobné zábavy jsou podle autorů výzvy nepřípustné v době, kdy „ve válce umírají lidé, nad Ruskem visí smrtelná hrozba fyzického zničení a osetský národ vymírá“, a tak „je nepochopitelné, jaká vítězství oslavujete“.

Putin zvýšil příspěvek při uzavření roční smlouvy s armádou. Platy vojáků jsou nadprůměrné

Číst článek

Od šéfa republiky žádají, aby veřejnost seznámil s počtem zabitých obyvatel Severní Osetie ve válce proti Ukrajině; podle předběžných odhadů jde o tisícovku lidí. Chtějí také, aby ruského prezidenta Vladimira Putina požádal o zákaz povolávat Osety do armády, a demobilizaci těch, kteří už jsou na frontě.

Meduza připomněla, že podle serveru Mediazona a ruské redakce BBC ve válce zahynulo podle údajů z otevřených zdrojů více než 530 obyvatel Severní Osetie. Ale novináři připouštějí, že tento počet nejspíše výrazně zaostává za skutečností, protože ne všechna úmrtí ve válce se oznamují veřejně.

V Rusku podle sčítání lidu v roce 2021 žije necelých 486 000 Osetů. Při sčítání v roce 2010 jich bylo skoro 530 000.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme