Turecko podnikne kroky proti rabování. V souvislosti se zemětřesením už bylo zatčeno 48 lidí

Vláda podnikne rázné kroky proti lidem, kteří se podílejí na rabování a dalších zločinech v místech, která tento týden postihlo v Turecku ničivé zemětřesení. Podle agentury Reuters to v sobotu na návštěvě postižené oblasti prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecké bezpečnostní složky zadržely v osmi provinciích země, které postihlo zemětřesení, nejméně 48 lidí kvůli rabování, informovala agentura AFP.

Ankara (Aktualizováno: 18:18 11. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Turecku

Na jihovýchodě Turecka se působením zemětřesení zřítily tisíce budov (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Vyhlásili jsme výjimečný stav,“ řekl při návštěvě oblasti katastrofy Erdogan.

„To znamená, že od nynějška by lidé, kteří se podílejí na rabování nebo únosech, měli vědět, že se na ně vztahuje pevná ruka zákona,“ uvedl turecký prezident. Nebylo ale jasné jaké případy únosů má na mysli, upozornily agentury.

Rakouští a němečtí záchranáři pozastavili práce v Turecku. Reagují na bezpečnostní riziko

Číst článek

Na jihovýchodě Turecka se působením zemětřesení zřítily tisíce budov. Mezi osobami, které úřady v této souvislosti zatkly, je podnikatel z provincie Gaziantep a jedenáct podnikatelů z provincie Şanliurfa, uvedla podle AFP turecká agentura DHA.

Bezpečnost v zóně zemětřesení se dostala do centra pozornosti poté, co tam v sobotu rakouská armáda a německé záchranné organizace pozastavily práce. Zdůvodnily to „stále obtížnější bezpečnostní situací“ a obavami o bezpečnost záchranářů.

Erdogan také řekl, že v jižním Turecku jsou stovky tisíc budov neobyvatelné a že úřady brzy zahájí proces přestavby. „Plánovali jsme přestavbu statisíců budov,“ řekl.

„Během několika týdnů začneme podnikat konkrétní kroky,“ sdělil turecký prezident.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo v pondělí brzy ráno pohraniční oblast mezi Tureckem a Sýrií a způsobilo spolu s následnými otřesy obrovské škody. Erdogan a turecké úřady čelí v posledních dnech opakovaně kritice za nedostatečně rychlou a kvalitní pomoc.

Rakouští záchranáři

Rakouští záchranáři v sobotu odpoledne zčásti obnovili záchranné práce po pondělním zemětřesení v Turecku. Ráno je byli nuceni přerušit kvůli obavám o vlastní bezpečnost. O tu se nyní starají příslušníci turecké armády. Informoval o tom na twitteru mluvčí rakouského ministerstva obrany Michael Bauer. Po pohřešovaných osobách podle něj začali v sobotu odpoledne znovu pátrat dva psovodi se svými zvířaty.

Celkem 82 vojáků ze speciální jednotky rakouské armády v místě pomáhalo dostat přeživší z trosek od úterý. Vyhrabat se jim ze sutin zatím podařilo devět lidí. Do Rakouska by se měli vrátit ve čtvrtek.

V místě, kde pracovali, se ale podle podplukovníka rakouské armády Pierra Kugelweise začala zhoršovat bezpečnostní situace. Slyšet byly prý i výstřely.

Rizikovost situace je průběžně dále vyhodnocována. Zda budou moct brzy být znovu nasazeni všichni vojáci, zatím nelze odhadnout, píše list Kronenzeitung. Podle informací armády je rakouská jednotka pomoci při katastrofách stále připravena v táboře v turecké provincii Hatay. Svou záchrannou v místě v sobotu krátce přerušilo i Německo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme