Turecké úřady vydaly kvůli pokusu o puč z roku 2016 zatykač na 500 lidí. Většina z nich slouží v armádě
Turecké úřady v pondělí nařídily zatčení přes 500 lidí za údajné členství v organizaci muslimského klerika Fethullaha Gülena. Tu Ankara viní z uspořádání neúspěšného pokusu o státní převrat v roce 2016, uvedla agentura Reuters. Muslimský duchovní, který žije v USA, ale tvrzení dlouhodobě odmítá.
Většina zatykačů byla vydána na příslušníky turecké armády, a to včetně několika desítek důstojníků. Kvůli čistkám, jež následovaly po neúspěšném puči, při kterém zahynulo nejméně 250 lidí, muselo turecké vojsko opustit přes 20 000 příslušníků. Vyšetřování vedou prokuratury v Istanbulu a Izmiru.
Biden uznal genocidu Arménů za první světové války. Turecko se proti tvrzení ohradilo
Číst článek
Rozsáhlé zatýkací akce se stovkami zadržených nejsou v Turecku ani po pěti letech od pokusu o puč výjimečné. V souvislosti s převratem bylo vyšetřováno zhruba 80 000 lidí a dalších 150 000 muselo opustit své zaměstnání ve veřejné správě. Podle agentury AFP bylo po vojenském puči zahájeno nejméně 290 procesů a byly uděleny tresty bezmála 4500 lidem, z toho téměř 3000 lidí dostaly doživotí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že pokus o jeho sesazení uspořádali členové organizace vedené muslimským duchovním Fethullahem Gülenem, který je mezi obžalovanými v jednom z procesů. Podle úřadů organizace o svržení vlády stále usiluje. Duchovní, který dříve patřil mezi Erdoganovy spojence, obvinění odmítá.