Tisk o politickém odkazu prezidenta Chiraka
Francouzský prezident Jacques Chirac večer oznámil, že odchází z vysoké politiky. Rozhodl se nekandidovat na třetí prezidentský mandát. Po dvanácti letech, kdy stál v čele Francie, a pětačtyřiceti letech v politice je teď určitě ta pravá chvíle, aby i tisk zhodnotil jeho politický odkaz. Jaký tedy je z pohledu evropských listů?
Hodnocení není příliš povzbudivé. Většinou hovoří o pragmatikovi bez názoru, který se sice postavil americkému prezidentu, ale kterému se doma v posledních letech příliš nedařilo.
Rakouský Der Standard píše: Chirac neudělal jedinou pořádnou strukturální reformu. Většinou se dostával do popředí pozornosti v důsledku politických afér, které byly stejně četné, jako jeho milostné aféry. "Nestál na levici ani na pravici. Jeho politický program zněl: Francie. Jako když se v roce 1995 při nástupu do úřadu rozhodl obnovit jaderné pokusy v Pacifiku a vůbec se nestaral o mezinárodní pobouření, které vyvolal," píše list.
Belgický La Libre Belgique vlastně píše ve stejném duchu. "Po celou dobu svého úřadování byl Chirac obviňován z absence jakéhokoli přesvědčení. Svým spoluobčanům utkví v paměti jako člověk, který dokázal získat moc a proplout každou šlamastikou. Zapsal se sice také jako politik, který dokázal říci Spojeným státům Ne na iráckou válku v roce 2003, ale je velmi obtížné říci, co vlastně znamená chirakismus."
Pojďme do Ruska. Tam včera voliči vybírali své zástupce v regionálních volbách, které byly považovány za poslední generálku před prosincovými parlamentními volbami. Nechme teď ale stranou výsledky voleb. Rusko totiž žije sporem o fotbalová práva. I když i tato kauza vlastně souvisí s blížícími se prosincovými parlamentními volbami, které určí nástupce Vladimíra Putina.....
Jak si všímá ruský tisk, Putin opět ukázal, že dokáže v Rusku ovlivnit cokoliv. Oč jde? Televizní společnost NTV plus si koupila od fotbalového svazu práva na televizní přenosy a ruský divák, zvyklý na fotbalové přenosy zdarma ve státní televizi, by tak musel za sledování kopané platit měsíční paušál. To ale ostře napadl ruský prezident a podařilo se mu už podepsanou smlouvu změnit. Na a co na to tisk? To zjišťoval náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška, který cituje z listu Vědomosti.
Včera si Španělsko připomnělo třetí výročí teroristických atentátů v Madridu. Při útocích na vlaky a nádraží tenkrát zahynulo 191 lidí, více než 1800 bylo zraněno. Letos si ale tuto tragickou událost připomíná Španělsko v poněkud politicky napjaté atmosféře...
Všímá si toho například i list El País v souvislosti s víkendovou demonstrací uspořádanou opozicí v Madridu a píše: "Výročí masakru se ztrácí v politickém hřmotu ulice. Spory zašly dokonce tak daleko, že vzájemná nevraživost ministerstva pro rozvoj a madridské radnice vedly před několika dny k odvolání tiskové konference, na které měli novináři dostat informace o včerejším vzpomínkovém aktu, při kterém král Juan Carlos odhalil skleněný monument na památku obětí teroristického útoku," dodává list El País.