Tisk k euroústavě: Zkažená dohoda o zkažené konstituci

Británie nepodporuje hlasování o ústavě. Libanonský deník o vítězství Hizballáhu. Slovenská televize je trnem v oku opozičním poslancům. Taková jsou témata pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropa byla na cestě do byrokratického koncentráku. Teď má možnost vybrat si jiný směr, píší dnešní britské Timesy. Ministr zahraničí Spojeného království Jack Straw se dnes zřejmě v parlamentu rozhodne odložit referendum o euroústavě. A deník s ním souhlasí. Dohoda o evropské ústavě byla zkažená dohoda o zkažené konstituci, tvrdí. Nikdy se o ní nemělo jednat, nikdy neměla být podepsána.

Bylo jasné, že takový moloch nakonec zůstane poražený. A to všechno si zaslouží skleničku šampaňského. Měl by si jí dát každý, kdo věří v demokracii. A také každý frankofil, protože studená válka mezi Británií a Francií je konečně za námi, raduje se list. Po Valéry Giscard d'Estaingnovi, Francoisovi Mitterrandovi a Jacquesu Chiracovi snad konečně přijde nějaký rozumný francouzský prezident.

Je tu ale ještě jeden problém. Evropská konstituce je sice mrtvá, ale její duch stále žije. A s ním i všechny instituce, komise, rady ministrů, Evropský parlament či Evropský soudní dvůr. Ti se nadále budou snažit získat větší moc a větší rozpočet a tahat peníze z kapes daňových poplatníků i národních parlamentů, upozorňují britské Timesy.

Libanonský deník Daily Star komentuje tamní parlamentní volby. Hlasování v jižních provinciích podle očekávání vyhrála radikální strana Hizballáh. Jedním z bodů jejího programu je snaha o vrácení libanonských území údajně zabraných Izraelem. Hizballáh chce vytvořit koalici s podobně smýšlejícím politickým uskupením Amal. Ta má fungovat na principu parního válce. Jejím hlavním cílem je odmítnutí rezoluce OSN číslo 1559, tedy úplného odzbrojení všech libanonských milicí.

Vítězství Hizballáhu přitom není nijak drtivé. Voleb se zúčastnilo přibližně čtyřicet procent voličů, stejně jako před pěti lety. Tentokrát se ale k urnám dostavilo jen velmi málo křesťanů, asi jen patnáct až třicet procent. To ostře kontrastuje s proklamovanou jednotností Libanonců, která se ještě zvýšila po zavraždění Rafíka Harírího. Znamená to, že Hizballáh získá svoje křesla v parlamentě na úkor národní jednoty?

Slovenské deníky věnují velkou pozornost mediální diskusi o veřejnoprávní televizi. Na slovenskou televizi v dvouhodinové diskusi, kterou zorganizovala televize Markíza, účastníci ostře zaútočili. Ústřední ředitel televize Richard Rybníček pozvání na besedu odmítl. Z článku vybrala zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme