Další bombový útok v Dželálábádusi vyžádal pět mrtvých. Město je baštou Islámského státu
Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se v neděli v Dželálábádu stalo terčem dalšího bombového útoku. Ten si podle prvních zpráv vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Uvedla to agentura AP s odvoláním na očité svědky. K odpovědnosti se přihlásil Islámský stát, Tálibán se dosud nevyjádřil.
Nejméně dva či tři mrtvé a skoro dvě desítky zraněných si podle agentur již v sobotu vyžádala série bombových útoků v Dželálábádu. Město a jeho okolí jsou pokládány za baštu teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, tedy radikálnějších rivalů nyní vládnoucího hnutí Tálibán.
Lidé z Tálibánu jsou nekompetentní a nezkušení. Jednání jsou o to složitější, říká Kocian z Člověka v tísni
Číst článek
Terčem útoků se v sobotu i v neděli stala vozidla bezpečnostních složek, které nyní podléhají Tálibánu. Jde o první vražedné atentáty od stažení posledních amerických jednotek na konci srpna po 20 letech operací v zemi. K útokům se dosud nikdo nepřihlásil.
Islámský stát se dnes k násilnostem v Dželálábádu přihlásil. „Při několika explozích bylo zabito nebo zraněno více než 35 členů milicí Tálibánu,“ uvedl Islámský stát k sobotnímu i dnešnímu útoku. Tálibán se počtu obětí uváděných Islámským státem nevyjádřil.
Teroristická organizace Islámský stát-Chorásán se přihlásila ke krvavému atentátu z 26. srpna u kábulského letiště, kde o život přišlo nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků amerických ozbrojených sil.
Tálibán ve snaze vládnout zemi čelí velkým ekonomickým i bezpečnostním problémům. Rostoucí problém představují právě povstalci z hnutí Islámský stát.
Tálibán se snaží vystupovat jako garant bezpečnosti, ale veřejnost zůstává podezíravá ohledně jeho záměrů. Problémům nicméně čelil Afghánistán i před převzetím moci Tálibánem, včetně chudoby a těžké závislosti na zahraniční pomoci.