Další bombový útok v Dželálábádusi vyžádal pět mrtvých. Město je baštou Islámského státu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se v neděli v Dželálábádu stalo terčem dalšího bombového útoku. Ten si podle prvních zpráv vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Uvedla to agentura AP s odvoláním na očité svědky. K odpovědnosti se přihlásil Islámský stát, Tálibán se dosud nevyjádřil.

Dželálábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci tálibánských speciálních sil

Nejméně dva či tři mrtvé a skoro dvě desítky zraněných si podle agentur již v sobotu vyžádala série bombových útoků v Dželálábádu | Foto: West Asia News Agency | Zdroj: Reuters

Nejméně dva či tři mrtvé a skoro dvě desítky zraněných si podle agentur již v sobotu vyžádala série bombových útoků v Dželálábádu. Město a jeho okolí jsou pokládány za baštu teroristické organizace Islámský stát-Chorásán, tedy radikálnějších rivalů nyní vládnoucího hnutí Tálibán.

Lidé z Tálibánu jsou nekompetentní a nezkušení. Jednání jsou o to složitější, říká Kocian z Člověka v tísni

Číst článek

Terčem útoků se v sobotu i v neděli stala vozidla bezpečnostních složek, které nyní podléhají Tálibánu. Jde o první vražedné atentáty od stažení posledních amerických jednotek na konci srpna po 20 letech operací v zemi. K útokům se dosud nikdo nepřihlásil.

Islámský stát se dnes k násilnostem v Dželálábádu přihlásil. „Při několika explozích bylo zabito nebo zraněno více než 35 členů milicí Tálibánu,“ uvedl Islámský stát k sobotnímu i dnešnímu útoku. Tálibán se počtu obětí uváděných Islámským státem nevyjádřil.

Teroristická organizace Islámský stát-Chorásán se přihlásila ke krvavému atentátu z 26. srpna u kábulského letiště, kde o život přišlo nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků amerických ozbrojených sil.

Tálibán ve snaze vládnout zemi čelí velkým ekonomickým i bezpečnostním problémům. Rostoucí problém představují právě povstalci z hnutí Islámský stát.

Tálibán se snaží vystupovat jako garant bezpečnosti, ale veřejnost zůstává podezíravá ohledně jeho záměrů. Problémům nicméně čelil Afghánistán i před převzetím moci Tálibánem, včetně chudoby a těžké závislosti na zahraniční pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme