Tajné služby před pučem selhaly. Erdogan musí změnit ústavu, aby je mohl kontrolovat

Turecká vláda připravuje změny v organizaci tajných služeb. Prohlásil to vicepremiér Numan Kurtulmus. Podle zdrojů agentury Reuters prezident Recep Tayyip Erdogan chce, aby tajné služby podléhaly hlavě státu. K tomu je ale potřeba změna ústavy a tedy i podpora opozice. Erdogan už dříve připustil, že tajné služby před pokusem o převrat selhaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav

Turecký prezident Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav | Zdroj: Reuters

„Restrukturalizace tajných služeb je na pořadu jednání stejně, jako byla ta ozbrojených sil,“ uvedl Numan Kurtulmus po pondělním zasedání turecké vlády.

Čistky v turecké státní správě a armádě se už dotkly více než 60 tisíců lidí. O práci přišlo třeba 1400 vojáků. Odvoláno bylo také zhruba 40 procent tureckých generálů a admirálů.

V rámci armády jich bylo přeobsazeno dalších 167. Podle tureckého ministra obrany Fikri Isika je po pokusu o převrat 9 generálů a 311 vojáků stále na útěku.

Vicepremiér Kurtulmus to zdůvodnil tím, že vláda chce zabránit případnému dalšímu pokusu o vojenský převrat. Podle Erdogana zemřelo při pokusu o převrat 237 lidí nepočítaje pučisty a přes 2100 lidí bylo zraněno.

Ankara viní z přípravy a organizace převratu, o který se část armády pokusila 15. července, vlivného duchovního klerika Fethullaha Gülena. V reakci na nezdařený státní převrat byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, platit má tři měsíce.

Kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí Erdogan dekretem dále nařídil zavřít 15 univerzit, 19 odborových svazů, 35 zdravotnických zařízení a stovky soukromých škol, spolků a nadací.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme