Světový tisk o vztazích Ruska a Evropské unie po summitu v Portugalsku

Dozvuky summitu Evropské unie a Ruska jsou hlavními tématy ve světových novinách. Ty se shodují - stručně řečeno - na tom, že žádný problém není vyřešen. Média si také všímají zostření sankcí proti Íránu ze strany USA. Stranou zájmu zahraničního tisku nezůstává ani změna letního času na zimní, ke které dojde v noci na zítřek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ve vztazích Ruska a Evropské unie nedošlo po summitu v portugalské Mafře k žádnému posunu kupředu a zůstávají stále na bodu mrazu. List Der Standard hodnotí vztahy mezi Sedmadvacítkou a Kremlem jako ledové. Summit podle jeho komentátorů přinesl jen hubené výsledky. Nevyřešeny zůstávají všechny hlavní problémy. Ale ruský prezident Vladimír Putin odcházející z funkce příští rok v březnu se těšil na svém posledním summitu přátelské atmosféře, píše Der Standard.

Média si také všímají toho, že Spojené státy jednostranně zostřily sankce proti Íránu. Podle rakouského listu Die Presse je to dobrý krok, ale poněkud planý. Jde o opatření proti íránským Revolučním gardám a proti některým bankám. Ale této trestné alternativě se Íránci už dávno přizpůsobili a tak vyzní do prázdna. Američané se teď nejspíš pokusí dát dohromady protiíránskou koalici ochotných. Ale jako bychom už teď slyšeli protiargumenty, píše list. "Nátlak na Irán je možný jen ve spolupráci s Ruskem a Čínou. Kromě toho americké právo nelze uplatňovat mimo americké území. Mnoho evropských států včetně Rakouska se raději zabarikáduje v zákopech Rady bezpečnosti, než aby přerušily své obchody s Iránem. A slovní mantru o nepřijatelnosti jaderných zbraní v rukách Íránu budou omílat ještě ve chvíli, kdy už budou mulláhové mávat jadernou zbraní," uzavírá list.

V noci na zítřek se změní čas z letního na zimní, přispíme si o hodinu déle. To je ta lepší varianta změny času. Že se proti ní najde dost odpůrců nejen u nás, ale i za hranicemi, to dokládá článek v listu Der Standard. Ten se obrací k vědeckým kapacitám, aby popsal působení změny. "I když je to posun o hodinu nazpět, a noc bude proto delší o 60 minut, působí prý hodinový posun jako jetlag, tedy časový posun, který cítí letečtí pasažéři, když překročí časové pásmo. Pocit jisté nevolnosti může prý trvat čtyři dny až týden. A jaké jsou symptomy jetlagu? Poruchy spánku, bolesti hlavy a deprese. Některé evropské studie poukazují na souvislost časového posunu a zvýšeného počtu návštěv u lékařů. Podle stejné studie je ráno po časové změně více nehod na silnicích a na pracovišti," uzavírá výsledky svého průzkumu deník.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme