Babiš po druhém dni summitu lídrů EU: Zatím to na nějakou dohodu nevypadá
- Ani sobotní druhý den summitu Evropské unie nepřinesl shodu na parametrech fondu obnovy a příštího sedmiletého rozpočtu.
- Prezidenti a premiéři se po více než 11 hodinách jednání rozešli a pokračovat budou v neděli v poledne, oznámil mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela.
- Zásadní překážkou byly požadavky takzvaných šetrných států, které chtěly snížit objem fondu navržený Michelem v bezprecedentní výši 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun).
- Očekává se, že na základě sobotních rozhovorů připraví Michel další verzi návrhu.
Sobotní jednání se točila kolem kompromisu, který šéf unijních summitů předložil po pátečních bezvýsledných rozhovorech. Michel sice po tlaku Nizozemska, Rakouska a skandinávských zemí 50 miliard z balíku grantů ve fondu obnovy přemístil do částky určené na půjčky, takže poměr obou položek byl nově 450 ku 300 miliardám.
Česko si může na dotacích polepšit o 27 miliard korun, plyne z návrhu na upravený unijní rozpočet
Číst článek
Podle diplomatů sice zmíněné země obávající se velkého společného zadlužení takový model přivítaly, jejich lídři ovšem požadovali další ústupky.
Mezi spornými tématy zůstává způsob kontroly toho, zda země čerpající z fondu plní předepsané reformy, či princip spojení využití peněz s respektováním principu vlády práva.
Michel se během dne při oddělených rozhovorech sešel s představiteli většiny unijních zemí, mimo jiné i s českým premiérem Andrejem Babišem, a po závěrečné pracovní večeři se rozhodl summit na 12 hodin přerušit.
Na rychlou dohodu v zájmu řešení akutního propadu ekonomik vedle Michela naléhá především německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země v tomto pololetí EU předsedá. Pokud by lídři ke kompromisu nedospěli v neděli, patrně by se v červenci sešli ještě jednou.
Podle Babiše zatím není jisté, zda prezidenti a premiéři nakonec dospějí ke kompromisu. Mezi požadavky Polska a Maďarska na straně jedné a Nizozemska na straně druhé se zatím žádný nerýsuje, uvedl.
Michelův návrh počítal s touto podmíněností. Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož země stejně jako Polsko spojování peněz a respektování hodnot odmítá, však předložil vlastní návrh, který o vládě práva vůbec nemluví. „Zatím to nevypadá na nějakou dohodu,“ soudí Babiš.