Po Gruzii chystá i bosenská Republika srbská zákon o zahraničních agentech. Západ to kritizuje

Spojené státy a Evropská unie kritizují vedení bosenské Republiky srbské za chystaný zákon, který by úřadům umožnil označovat nevládní organizace za zahraniční agenty. Informoval o tom v pondělí server Balkan Insight. Podobná norma platí v Rusku, v Gruzii se proti plánům tamní vlády zavést tento zákon vzedmula vlna protestů.

Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident  Milorad Dodik

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik | Zdroj: Reuters

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik ke svému záměru minulý týden uvedl, že zákon bude vycházet z americké normy o registraci zahraničních agentů. Ta se vztahuje především na lobbisty pracující přímo pro zahraniční vlády. Znění zákona bude podle Dodika doslova převzato z amerického originálu, pouze „místo USA bude uvádět Republika srbská“.

Americké velvyslanectví v Sarajevu toto srovnání odmítlo. „Tenhle film už jsme viděli a víme, jak skončí. Když Rusko v roce 2020 rozšířilo své zákony o zahraničních agentech, tvrdilo, že jen kopíruje americký model. Nic nemůže být dále od pravdy,“ uvedlo americké velvyslanectví v Bosně.

Vyhraná bitva, ale ne válka. Zákon o zahraničních agentech ukázal pravou tvář gruzínské vlády

Číst článek

V Rusku platí zákon o zahraničních agentech od roku 2012, tamní úřady ho využívají pro potírání občanské společnosti a nezávislých médií.

Bosna a Hercegovina je rozdělena mezi Republiku srbskou a chorvatsko-muslimskou federaci, které spojuje slabá centrální vláda. Ta je ale často ochromená. Tento systém je dědictvím daytonských dohod z roku 1995, které ukončily válku.

Prezident Republiky srbské Dodik, který je považován za blízkého spojence Moskvy a figuruje na sankčním seznamu USA, zmínil v souvislosti se zákonem rozhodnutí nadace liberálního amerického miliardáře George Sorose přesunout své balkánské sídlo z albánské Tirany do Sarajeva.

„To je zřejmý záměr jednat podle principu, který se naučili, aby destabilizovali společnost. Samozřejmě se tomu budeme bránit. Soros je zde nepřijatelný,“ dodal vůdce bosenských Srbů.

Jak se od vás dostalo 3500 střel do raketometů Grad na Ukrajinu? Moskva žádá Srbsko o vysvětlení

Číst článek

Spolu se zákonem o zahraničních agentech kritizuje americká diplomacie také návrh dalšího podle ní „represivního a nedemokratického“ zákona, který má zvyšovat tresty za pomluvu až na desetitisíce eur. Řada médií v Republice srbské si v této souvislosti stěžuje, že zákon by zvýšil možnosti cenzury.

EU označila plán schválení zákona o zahraničních agentech za „nepřijatelný“. „Orgány RS by se neměly bát práce organizací občanské společnosti. Naopak, jejich zapojení je klíčovou součástí demokratické společnosti,“ citoval server BUKA mluvčího zastoupení EU v Bosně Ferdinanda Königa.

Masové a místy násilné protesty vyvolala minulý týden snaha vlády ve Tbilisi přijmout zákon, který by nevládní organizace získávající přes 20 procent finančních prostředků ze zahraničí nutil k registraci pod označením „agenti pod zahraničním vlivem“.

Zákonodárci z vládnoucí strany Gruzínský sen, kterou kritici viní z přílišné vstřícnosti vůči Rusku, stejně jako Dodik tvrdili, že vycházejí z americké normy. Pod vlivem protestů nakonec kabinet sporný zákon z parlamentu stáhl. Moskva uvedla, že s návrhem neměla „absolutně nic společného“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme