Spojené státy dodají Izraeli další zbraně i přes svůj vlastní tlak na příměří v Gaze, píší americká média
Spojené státy chystají nové dodávky bomb a dalších zbraní Izraeli, přestože tlačí na příměří v Pásmu Gazy, uvedl list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na americké činitele. Agentura Reuters zase napsala, že francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje uznání palestinského státu.
Americký prezident Joe Biden naposledy v pátek podle agentury DPA řekl, že je pevně přesvědčen o nutnosti dočasného příměří, aby bylo možné dosáhnout propuštění unesených rukojmí. Očekává, že Izrael zatím neuskuteční masivní pozemní ofenzivu. Tel Aviv ale podle svých vyjádření počítá s ofenzivou v Rafáhu na jihu Gazy s cílem zničit „poslední baštu“ palestinského radikálního hnutí Hamás.
Mezinárodní soud v Haagu zamítl žádost Jihoafrické republiky k ochraně Rafáhu v Pásmu Gazy
Číst článek
I přes takto rozdílný pohled je podle WSJ Bidenova administrativa připravena dodat Izraeli další zbraně v hodnotě desítek milionů dolarů, včetně bomb typu MK-82.
Před ofenzivou v Rafáhu a bezprecedentní humanitární katastrofou, k níž by mohla vést, v pátek varoval i Macron, který na tiskové konferenci rovněž řekl, že uznání palestinského státu není pro Francii tabu.
Jak poznamenává Reuters, jednostranné francouzské uznání Palestiny by mělo především symbolickou a diplomatickou váhu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v minulosti vyjádřil hrdost nad tím, že se mu podařilo zabránit vzniku palestinského státu, řekl, že jeho země kategoricky odmítá „mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci“ a bude nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu.
Biden rozhodl o ochraně Palestinců v USA před deportací na příštích 18 měsíců. Týká se to 6000 lidí
Číst článek
Izrael na Gazu útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno.
Kolem 130 jich zůstává v moci radikálů, kvůli čemuž se podle serveru Axios v pátek potají na mnichovské bezpečnostní konferenci izraelský prezident Jicchak Herzog setkal s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním. Právě Katar je prostředníkem v jednání o propuštění rukojmích.
V Gaze od začátku války zahynulo přes 28 000 lidí, drtivá většina z 2,3 milionu obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách. DPA s odkazem na organizace napojené na OSN uvedla, že nyní z Rafáhu, kde se tísní až 1,4 milionu palestinských civilistů, které válka vyhnala z domovů, část Palestinců v očekávání izraelské ofenzivy směřuje do centrální části tohoto pobřežního pásma.