Španělští studenti demonstrují. Škrty ve školství jim brání ve studiu

Španělsko zasáhla vlna demonstrací nespokojených studentů. Do ulic vyšli proto, že španělská vláda tvrdě škrtá ve školství. Učebny jsou přeplněné studenty a učitelů je kvůli propuštění málo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělsko ochromila generální stávka

Španělsko ochromila generální stávka | Zdroj: ČTK

Peníze, které v těchto sektorech ušetří, chtějí dát zákonodárci bankám. To se však studentům nelíbí. Do ulic tak vyšli plnoletí i neplnoletí středoškoláci, vysokoškoláci i lidé studující nástavbu.

„Všechny nás spojuje nespokojenost a to, že chceme bojovat za naše vzdělání,“ říká jeden z demonstrujících.

Na některých středních školách je kvůli nedostatku učitelů ve třídách až padesát žáků. Některé předměty se ani nezačaly vyučovat, protože propustili hodně profesorů. „Vláda nám kvůli škrtům odebírá to nejzákladnější, tím je pro nás studium,“ říká další z demonstrujících studentů.

A další přidává: „Škrty na nás dopadají tak, že téměř nemáme pomůcky ani materiál na praktických cvičeních. Doufáme, že to půjde změnit, proto jsme dnes v ulicích.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jedné z demonstrací španělských stuentů byla i naše spolupracovnice Lubica Zlochová

Na jedné z demonstrací byla rovněž spolupracovnice ČRo Lubica Zlochová. Vysokoškoláci podle ní demonstrují, protože jim velmi stouplo zápisné i poplatky za studium, katastrofálně se také zredukovala stipendia. Středoškoláci pociťují rovněž materiální újmy, ale s výjimkou knih za studium neplatí.

„Všichni do jednoho se bojí, že se vládě podaří zlikvidovat bezplatné a veřejné školství. Studovat si budou moci dovolit už jen děti bohatých rodičů,“ říká Zlochová.

Studenti protestují v Madridu, Valencii, Seville, Barceloně i dalších městech. Žádají také demisi ministra školství, ale vědí, že to se asi těžko stane. „Jejich záměrem však není to, aby se něco ze dna na den změnilo, to ani neočekávají, ale chtějí, aby se postupně celý studentský sektor zmobilizoval,“ říká.

Mladí Španělé jsou velmi nabroušení nejen na politiky, ale i na bankéře a politiky, které viní z toho, že jim znemožňují budoucnost. Berou si příklad z Islanďanů. Jejich protesty totiž dohnaly do vězení bankéře i politiky, kteří mohli za tamní ekonomickou krizi.

„Možná že ani kvůli nedostatku financí nedostudují, a pokud ano, tak polovina z nich zůstane bez práce. Takže mladí během protestů chtějí, aby se o nich svět dozvěděl, “ říká.

Ľubica Zlochová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme