Klid před bouří: volební neděle ve Španělsku | Zdroj: Reuters

Rozpálené předčasné volby.
Ve Španělsku ‚straší‘ krajně pravicovým Voxem

Madrid | Anna Urbanová |

Čtěte celý článek

Místo k moři vyrazí Španělé v neděli do volební místnosti. Rozhodnou o osudu socialistického kabinetu v čele s Pedrem Sanchézem. Tomu na jaře začaly klesat preference a tak o půl roku uspíšil volební klání. Snažil se zvrátit rostoucí křivku konzervativní Lidové strany a zejména krajně pravicového Voxu. Jak se ale zdá, pravice bude mít navrch. Ve Španělsku tak může vzniknout vláda s podporou strany, která „kopíruje“ zásady režimu diktátora Franca.

K vítězství míří konzervativní Lidová strana (PP), jak ukazují předvolební průzkumy. Ale ani ona, ani současná vládní Socialistická strana (PSOE) pravděpodobně nezíská dostatek hlasů pro většinu v parlamentu o 350 křeslech. Bude se muset hledat podpora, a to mezi krajně pravicovým Voxem, nebo na opačné straně politického spektra levicovou koalicí Sumar.

Ve Španělsku se běžně na čele střídají právě pravicové a levicové vlády. Současný kabinet Pedra Sanchéze je klasickou západoevropskou středolevou stranou, která je ale hodně progresivní, spoléhá totiž o podporu ze strany Podemos.

Španělské volby nabídnou tradiční souboj mezi levicí a pravicí, vysoká procenta pro Vox by znamenala bezprecedentní výsledek | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters
Španělské volby nabídnou tradiční souboj mezi levicí a pravicí, vysoká procenta pro Vox by znamenala bezprecedentní výsledek | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

„Doteď se Sanchézova vláda opírala o radikální levicové partnery, kteří premiéra táhli k tomu, aby dělal liberálnější kroky,“ poznamenal pro iROZHLAS.cz odborník Martin Mejstřík z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Kabinet v posledních měsících dal větší práva transgender osobám nebo změnil zákon zaměřující se na přísnější potírání sexuálního násilí. Sanchéz je navíc označován za „zrádce“, protože prominul vazbu katalánským politikům za uspořádání referenda o samostatnosti. To vše nahrává opozici.

Tmel v podobě vzývání kulturních a konzervativních hodnot se odráží na podpoře španělské pravice, která se pohybuje na 34 procentech. Lidovce vede Alberto Feijóo, který si zakládá na image spolehlivého politika, který dříve působil jako předseda národní zdravotnické služby a pošty.

Předčasné volby vyhlásil premiér v květnu poté, co jeho strana propadla v regionálních volbách. Sanchézovi se od té doby podařilo zastavit padající křivku popularity. Před vyhlášením voleb byl rozdíl mezi jeho socialisty a konzervativci zhruba osm procent, nyní se pohybuje kolem pěti.

Obavy z Voxu

Lidovci by s krajně pravicovou stranou Vox získali většinu, ukazují španělské předvolební průzkumy

Číst článek

Dvě nejsilnější strany používají efektivní taktiku, při které se snaží rozdělit společnost. Zatímco Lidová strana říká: musíte nám dát co nejvíc hlasů, abychom mohli sestavit vládu, a touží po nadpoloviční většině, socialisté na to jdou jinak.

„Sanchéz se snaží vystrašit lidi, že když jim nedají dost hlasů, lidovci budou mít převahu spolu s Voxem a vytvoří většinu,“ popisoval atmosféru ve Španělsku Mejstřík. „Efektem je, že posilují dvě největší strany na úkor menších subjektů,“ doplnil expert.

Jedním z možných východisek nedělních předčasných voleb by byla koalice Lidové strany s podporou krajně pravicového Voxu. Bylo by to vůbec poprvé od přechodu Španělska k demokracii po smrti diktátora Francisca Franca, který vládl téměř 40 let, kdy by se vrátila do vlády krajně pravicová síla, upozorňuje agentura AP.

Vox vede od roku 2014 Santiago Abascal. „Proslavila“ ho kontroverzní prohlášení o tom, jak nevěří klimatické změně, nebo kritizuje „totalitární zákon o gender ideologii“. S potenciálem 10 až 15 procent může být klíčovým spojencem pro sestavení pravicové vlády. Lidovci se navíc s Voxem spojili už v několika španělských regionech jako třeba ve Valencii, Castille nebo části Madridu.

Šéf strany Vox Santiago Abascal | Zdroj: Reuters
Šéf strany Vox Santiago Abascal | Zdroj: Reuters

Rétorika Voxu se zaměřuje na kritiku Evropské unie, řešení migrace, dodávání zbraní Ukrajině. Nicméně nezaujímá proruské pozice, což je bod, ve kterém se liší od podobných západoevropských krajně pravicových stran, jako je třeba Národní sdružení ve Francii.

Představitelé španělské krajní pravice si totiž nikdy nepořizovali přátelské fotografie s ruských prezidentem Vladimirem Putinem, jako tomu bylo v případě Marine Le Penové. Ani nikdy nepřijímali ruské finanční dary.

Patriotická přátelství

Hodně blízký si je Vox s Bratry Itálie. Než se stala Georgia Meloniová premiérkou, byla poměrně častým hostem na předvolebních mítincích svých španělských spřízněnců. Obavy z prosakování politiky krajní pravice do stylu, který byl ještě během italských voleb u Bratrů Itálie patrný, se však rozmělnil ve chvíli, kdy usedli do vlády.

Strana Le Penové čelí podle uniklé zprávy obvinění z politického a ideologického sbližování s Moskvou

Číst článek

„Meloniová ukázala po volbách úplně jinou tvář. Dává nám to tedy nějaký precedens, kdy rétorika neodpovídala povolební realitě. Nicméně ona byla v úplně jiné situaci, protože bylo jasné, že bude premiérkou a musela ubrat,“ upozorňoval Mejstřík z Univerzity Karlovy.

Případ Voxu bude ale z jeho pohledu jiný. Pravděpodobně do vlády neusedne, a tak přestože na ni může mít značný vliv a být důležitým jazýčkem na miskách vah, radikalitu by si strana mohla udržet.

Podle Nagore Calvo Mendizabalové, vyučující španělské a evropské politiky na King's College London, možný vstup Voxu do vlády rámuje nedělní parlamentní volby z hlediska budoucnosti demokracie ve Španělsku. Podtrhává to, co je všechno v sázce.

Manifest Voxu je prakticky „kopírováním a vkládáním zásad Francova režimu“, upozornila Mendizabalová. Vox například slibuje návrat k vysoce centralizované vládě zrušením 17 regionů, které vznikly po Francově smrti.

Vláda lidovců s podporou Vox by navíc představovala, že se další členský stát EU posunul doprava. Což je trend, který v poslední době zaznamenalo Švédsko, Finsko a Itálie. „Budoucnost patří patriotům,“ vzkázala ve videopozdravu šéfka italské vlády. Voxu ale vyjádřili podporu také polský premiér Mateusz Morawiecki nebo jeho maďarský protějšek Viktor Orbán.

Ad hoc koalice

Pod tlakem předčasných voleb se ve Španělsku zformovala ještě čtvrtá výrazná síla, která promlouvá do předvolebních průzkumů. Jedná se o sjednocení několika menších stran na radikální levici, které se sešikovaly za Yolandou Díazovou v koalici Sumar.

‚Právo na život od početí po úmrtí.‘ Španělská krajně pravicová strana chce zakázat potraty a eutanazii

Číst článek

Koalice sdružuje hned 15 levicových stran. Bývalá komunistka Díazová je ve Španělsku velmi populární. V minulosti byla součástí vlády v pozici ministryně práce, zasadila se o zvýšení minimální mzdy. Sumar má šanci dosáhnout na hranici 12 procent.

„Je to prvek, který není u radikální levice příliš obvyklý, běžně mají problém se domluvit. Kandidátku podepisovali pár hodin před uzávěrkou,“ podotkl k existenci koalice Mejstřík. Sumar tvoří strany jako Podemos, Komunistická strana nebo Zelení.

Španělské předsednictví

Rozpálený volební boj se odehrává v kulisách španělského předsednictví Radě EU. V bruselských kuloárech bylo hned po ohlášení předčasných voleb dusno.

Aby Španělé předešli možným nepříjemnostem při změně vlády, představili pro svůj předsednický půlrok poměrně vágní priority. „Je to proto, aby je případně nová vláda příliš nenabourala,“ domýšlel si záměr odborník z Institutu mezinárodních studií.

Mejstřík zároveň upozornil, že dokud nebude sestavena nová vláda, bude nadále řídit zemi Sanchézův kabinet. Klidně se tak může stát, že do konce předsednictví zůstane ve vedení on. „Nebude to mít vliv na priority, ale bude to mít vliv na samotná jednání,“ popsal pro iROZHLAS.cz a připomněl patovou situaci z českého předsednictví v roce 2009.

„Je otázka, jestli když jednání povede vláda v demisi, u které bude jasné, že končí a přijdou po ní politici z druhé části spektra, s jakou odezvou se setkají. Odhadoval bych spíš, že prosadit něco během španělského předsednictví bude velmi těžké,“ řekl Mejstřík.

Co naopak Evropu nechává relativně klidnou v kontextu španělských předčasných voleb, je přístup Madridu k ruské agresi. Ani lidovci a už vůbec ne PSOE v kampani nezpochybňují potřebu podporovat Ukrajinu. Jediný, kdo přidělává vrásky, je Vox.

Současný premiér Sanchéz byl dokonce nedávno v Kyjevě. Učinil tak první den španělského předsednictví. „Oficiálně to bylo směrem k předsednictví, ale zároveň to byla snaha ukázat ostatním evropským státům a možná i dovnitř Španělska, že on je ten, kdo garantuje podporu Ukrajině,“ poznamenal k tomu Mejstřík.

Možný pat

Neobvyklé volby následují po čtyřech letech levicové vlády. Žádné parlamentní volby ve Španělsku ještě nebyly svolány na termín uprostřed léta. Načasování na 23. července je kritické s ohledem na fakt, že teploty na mnoha místech atakují 40 stupňů a až deset milionů Španělů je na dovolených, podotkla BBC.

„Lidová strana, která extrémně kritizuje Sanchéze za to, že volby vyhlásil, tvrdí, že na dovolenou jezdí hlavně střední a vyšší střední třída, tedy jejich voliči. Tím pádem je to jakási Sanchézova snaha poškodit jejich stranu. Ale je otázka, do jaké míry je to skutečně realita, nebo je to součást předvolebního boje a snaha ukázat Sanchéze jako vypočítavého politika,“ zmínil Mejstřík.

Zásadní bude v neděli volební účast. Ve Španělsku teploty atakují 40 stupňů a lidé jsou na dovolených | Zdroj: Reuters
Zásadní bude v neděli volební účast. Ve Španělsku teploty atakují 40 stupňů a lidé jsou na dovolených | Zdroj: Reuters

Predikce jsou velmi těsné. Pokud ale nenastane nečekaný zvrat, pro vítězství si jde pravicová část španělské politiky. Nicméně kvůli těsnému výsledku nemusí výhra znamenat definitivní tečku. Pokud ani jeden blok nevytvoří většinu, mohou se volby opakovat a Španělé vyrazí volit opět v prosinci, kdy měl být řádný termín parlamentních voleb.

Situace, kdy se volby půl roku po sobě opakovaly, už ve Španělsku nastala. Volby se konaly nejprve v dubnu 2019, ale protože šéf socialistů Sanchéz nedokázal sestavit kabinet s většinovou podporou, hlasovalo se opět v prosinci. „Je možné, že stejný osud potká i tyto volby a předčasné budou úplně zbytečné. Pat může velmi jednoduše nastat znovu,“ shrnul Mejstřík.

Volební místnosti se otevřou v neděli v 9.00 a přes 37 milionů registrovaných Španělů vyrazí k urnám. Z toho přes dva miliony bude volit ze zahraničí a 1,6 milionu tvoří prvovoliči. Hlasování končí ve 20.00, na Kanárských ostrovech mohou volit o hodinu déle. Agentura Reuters předpovídá oznámení vítězné strany kolem půlnoci.

Anna Urbanová

Související témata: Španělsko, volby, Lidová strana, Itálie, Ukrajina, Evropská unie, Pedro Sánchez, Alberto Feijóo, Santiago Abascal, Vox