Španělská korunní princezna Leonor složila přísahu na ústavu. Její prarodiče na ceremoniál nepřišli

Nejstarší dcera španělského krále Felipeho VI., princezna Leonor, která v úterý slaví 18. narozeniny, v parlamentu slavnostně složila přísahu na španělskou ústavu. Jde o symbolický ceremoniál, který mají na úterních titulních stranách téměř všechny španělské deníky, včetně katalánského deníku El Nacional. Ten je přitom stejně jako katalánští separatisté spíše kritický ke španělské monarchii, i on však vysílal úterní ceremonii online.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší dcera španělského krále Felipeho VI., princezna Leonor

Nejstarší dcera španělského krále Felipeho VI., princezna Leonor | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

Leonor, stejně jako její otec v lednu 1986 v den svých osmnáctých narozenin, slíbila, že bude respektovat ústavu a španělské zákony a chránit práva všech občanů a autonomních regionů.

Tento akt podle agentury EFE znamená, že nyní může Leonor zastoupit svého otce, pokud nebude způsobilý vykonávat roli krále. Korunní princeznou se Leonor stala v červnu 2014, když se její otec stal králem.

Slavnostního ceremoniálu, na němž se Leonor po složení přísahy dočkala dlouhého potlesku, se kromě krále, královny a mladší Leonořiny sestry Sofie zúčastnil mimo jiné španělský premiér Pedro Sánchez a téměř celá jeho vláda. Nedorazili tři ministři ze dvou radikálně levicových stran a ani poslanci nacionalistických a separatistických regionálních stran.

„Podemos se nezúčastní tohoto aktu, jehož cílem je chránit monarchii, kterou nikdo nezvolil. Všichni zástupci státu by měli být demokraticky zvoleni,“ napsala na síti X ministryně Ione Belarraová, která je původem z Baskicka a která se stejně jako ministryně Irene Monterová ceremoniálu neúčastnila.

Obě jsou ze strany Podemos, která se některými postoji blíží radikální levici. Nezúčastnil se ani ministr Alberto Garzón ze strany Sjednocená levice, která se rovněž staví kriticky k monarchistickému zřízení.

Nepřekvapila neúčast poslanců katalánských separatistických stran a baskických a galicijských nacionalistů. Přísaha španělské korunní princezny se navíc koná v době, kdy vládní socialisté vyjednávají se separatisty o podpoře pro hlasování o důvěře premiérovi Sánchezovi pro další volební období.

Požadavkem separatistů je mimo jiné zákon o amnestii pro politické činy spojené se snahou o nezávislost Katalánska, proti čemuž v neděli v Madridu demonstrovalo na sto tisíc lidí.

24:11

Španělsko mezi socialisty a krajní pravicí. O vládě rozhodnou separatistické strany, říká Ferenčíková

Číst článek

Španělská média si hodně všímají i toho, že na ceremoniál nepřišla Leonořina babička, emeritní královna Sofie, která tam nešla kvůli nepřítomnosti svého manžela, emeritního krále Juana Carlose I. Ten žije od roku 2020 bez manželky ve Spojených arabských emirátech, kam odjel v době, kdy čelil vyšetřování kvůli daňovým únikům či korupci. To už ale bylo zastaveno.

Juan Carlos I. do Španělska od roku 2020 několikrát přijel kvůli závodům v jachtingu. V úterý by se měl s manželkou Sofií zúčastnit až večerní soukromé oslavy narozenin své vnučky.

Na oficiální slavnosti byly pozvány stovky lidí, včetně skupiny mladých lidí z různých oborů, například dobrovolníků z nevládních organizací, zdravotníků, pracovníků ve školství či kultuře, kteří mají podle televize RTVE symbolizovat novou generaci, k níž patří i princezna Leonor.

Španělská princezna Leonor, král Felipe a královna Letizia | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme