Soud: Provozovatele sítí lze stíhat za nelegální kopírování
Nahrávací firmy a filmová studia ve Spojených státech měly důvod k oslavám. Nejvyšší soud jim totiž dal za pravdu, že za nelegální kopírování souborů nesou spoluodpovědnost provozovatelé sítí, které zajišťují výměnu hudebních souborů a filmových děl.
On-line sítě jako Grokster a Morpheus využívají milióny lidí na celém světě k pořizování hudebních a filmových kopií. Na cizí práci už se teď ale nebudou tak snadno přiživovat ostatní a krátit tak tržby za prodeje nosičů.
V testu platnosti autorského práva dal Nejvyšší soud USA zapravdu zástupcům zábavního průmyslu. Soud odůvodnil své rozhodnutí tím, že ten, kdo distribuuje zařízení s cílem podporovat jeho užívání k porušování autorských práv, je zodpovědný také za výsledné porušování autorských práv třetími stranami.
Výměna souborů je přitom možná zdarma a děje se pouze mezi pevnými disky počítačů dvou lidí, kteří se přes tyto výměnné sítě domlouvají. To ale nadále nebude možné a vzroste asi počet žalob na porušování autorských práv.
Sdílení souborů přes počítačové sítě za pomoci internetu se objevilo koncem 90. let. Nahrávací průmysl ale dokázal díky soudu umlčet jen společnost Napster, která patřila k průkopníkům v této oblasti. U Napstera bylo nutné procházet knihovnu písní, která byla uložena na centrálním počítači.