Slovinci v referendu souhlasili s mezinárodní arbitráží
Spor mezi Slovinskem a Chorvatskem, který dlouhodobě ochromuje snahy Evropské unie o rozšiřování v oblasti Balkánu, vstupuje do dalšího dějství. Slovinsko, které vstoupilo do Unie společně s Českou republikou a dalšími zeměmi v roce 2004, blokovalo chorvatské přístupové rozhovory. Především kvůli tomu, že mělo obavy, že územní nároky Chorvatska by znemožnily Slovinsku přímý přístup k mezinárodním vodám.
Včera ale ve Slovinsku proběhlo referendum, ve kterém se Slovinci vyslovili pro to, aby spor vyřešili mezinárodní arbitři, což zřejmě otevírá cestu k urovnání. „Lidé v se v referendu zavázali, že přistoupí na to, jaký verdikt vydá arbitráž ať už bude pro Slovinsko pozitivní nebo negativní. V nejhorším případě by Slovinsko mělo garantovaný svobodný průjezd do mezinárodních vod,“ popsal výsledek referenda redaktor Českého rozhlasu 6 Alexandr Tolčinský.
Podstatu sporu mezi Slovinskem a Chorvatskem na Rádiu Česko vysvětlil redaktor Českého rozhlasu 6 Alexandr Tolčinský.
Redaktor ale upozorňuje na to, že půjde o dlouhodobý proces. "Arbitráž má začít poté, co Chorvatsko podepíše přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Potom má být stanoven pětičlenný arbitrážní soud. Tři soudci budou ze zemí Evropské unie, jednoho soudce bude mít Slovinsko a jednoho Chorvatsko,“ vysvětlil redaktor ČRo 6.
Podle zahraničně-politického komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka bude arbitrážní soud rozhodovat na základě rozumného kompromisu: „Já myslím, že vítězem budou nakonec obě země, že Chorvatsko přece jenom trošičku ustoupí, Slovinsko nezíská úplně vše co chce, ale získá toho hodně. Hlavně nepůjde o to, že končí spor mezi dvěma zeměmi, ale o to, že se dá dobrý příklad ostatním balkánským zemím, které uvidí, že když je dobrá vůle, tak se zvládnou i tak to velké problémy.“
O sporu mezi Slovinskem a Chorvatskem mluvil v Ozvěnách dne zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.
„Pak se očekává, že dva až tři roky budou posuzovat, jak by sporná hranice měla vést. Až dojdou k rozhodnutí k jehož přijetí se Slovinci ve včerejším referendu zavázali, tak bude půl až tři čtvrtě roku trvat, než se realizují náležitosti, které s vytyčením hranice souvisejí,“ předpokládá Tolčinský.
Hranice mezi zeměmi, která v Piranském zálivu pokračuje jako prodloužení řeky Dragoni, totiž fakticky odřezává Slovinsko od přístupu k mezinárodním vodám, a proto vyřešením tohoto dvacet let trvajícího sporu Lublaň podmiňuje svůj souhlas se vstupem Chorvatů do Evropské unie, který dosud blokovala.