Slovenskou vládu sestavuje Fico. Čas má do příští středy
Na Slovensku se naplno rozjela povolební vyjednávání. Jediná reálná varianta je v současnosti koalice čtyř pravicových stran. Premiér Robert Fico přesto zkusí najít vládního partnera pro svoji stranu Smer. Už má od prezidenta Ivana Gašparoviče i pověření a lhůtu do příští středy.
Prezident Ivan Gašparovič se podržel ústavních zvyklostí a pověřil sestavením vlády napoprvé vítěze voleb - Smer-SD. Tato strana sice získala přes 35 procent hlasů, premiér Fico přesto se svojí stranou odejde nejspíš do opozice - žádná strana s ním nechce vládnout.
„Chci udělat vše potřebné, aby proti alternativě více politických subjektů, která se dnes vytváří, byla postavená alternativa silné a stabilní vlády, která bude sestavena ze dvou politických subjektů,“ uvedl Robert Fico.
Podrobnosti o povolební situaci na Slovensku přinesl v Odpoledním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.
„Pokud by se některá z pravicových stran nechala přesvědčit ke spolupráci s Ficem, tak by se naprosto znemožnila u voličů. Protože to, co spojuje pravici, je předvolební slib, že s Ficem do vlády tyto strany nepůjdou. Proto je velmi pravděpodobné, že Ficův Smer čeká odchod do opozice,“ uvedl v Odpoledním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj Vojtěch Berger.
V případě neúspěchu Ficova vyjednávání dostane druhou šanci pravice. Její vládu by tvořily čtyři středopravé strany a premiérkou by se podle pozorovatelů stala nejspíš Iveta Radičová, která vedla kandidátku nejsilnější opoziční strany Slovenské demokratické a křesťanské unie –Demokratické strany.
„Všechny čtyři pravicové strany jasně deklarovaly svoji připravenost k sestavení vlády a ani jedna z nich nemá zájem jít do koalice se stranou Smer. A tak, i když prezident pověřil formálně Roberta Fica sestavením vlády, dá se velice realisticky předpokládat, že v čase, kdy Fico oznámí, že to není možné, oni už budou připraveni s návrhem nové vlády,“ řekl v Ozvěnách dne bratislavský sociolog Martin Bútora.
Jak doplnil zpravodaj Vojtěch Berger v rámci stran možné příští vládní koalice už proběhly některé neformální rozhovory. „Mluví se už i o obsazení jednotlivých ministerstev eventuální pravicové vlády. Resorty financí a práce by si rád vzal pod patronát Richard Sulík a jeho liberální SaS. A se šéfy všech stran, které prošly do parlamentu chce od zítřka začít jednat i prezident Ivan Gašparovič,“ uvedl.
Sociolog: Soužití ve čtyřkoalici nebude jednoduché
Čtyřkoalice dosavadních opozičních stran by v Parlamentu obsadila 79 křesel. A v kabinetu by navíc mohli zasednout, stejně jako v Česku, úplní političtí nováčci.
„Soužití ve čtyřkoalici nebude zcela jednoduché. Ale ve všech stranách jsou lidé, kteří už buď byli v politice, někteří i sestavovali vlády. Nebo jsou to lidé v nové straně, kteří se přinejmenším už rok dostatečně představovali svými názory,“ přiblížil.
O povolební situaci na Slovensku jsme v Ozvěnách dne hovořili se slovenským sociologem Martinem Bútorou a komentátorem ČRo 7 Petrem Gabalem.
„A ty názory jsou velmi blízko názorům možné budoucí vládě, která sama sebe označuje za vládu rozpočtové odpovědnosti, šetření, boje proti korupci, zvýšení zaměstnanosti, zprůhlednění soudnictví a podobně,“ dodal.
Rozdíly v programech
O tom, že vznikne čtyřkoalice, vůbec nepochybuje komentátor ČRo 7 Peter Gabal. Uvedl to v Ozvěnách dne. „Je pro ně například jednodušší, že se do parlamentu nedostala jedna z promaďarských stran. Komunikace tak bude oproštěna od některých animozit,“ uvedl
Odborníci zmiňují, že v programech možných koaličních partnerů se objevují dost zásadní rozdíly. Například liberální Svoboda a Solidarita se s konzervativními křesťanskými demokraty neshodne na legalizaci marihuany nebo sňatcích osob stejného pohlaví.
„Věřím, že zvítězí odpovědnost - že nyní je potřeba dát do pořádku především ekonomiku a mohutně se vrhnout do boje proti korupci a nešitému financování politických stran. To je problém stran jak bývalých vládních, tak i opozičních,“ uvedl komentátor.