Poslední text zavražděného novináře Kuciaka: Italská mafie na Slovensku. Její chapadla sahají i do politiky

Krátce po smrti investigativního novináře Jána Kuciaka se objevily indicie, že by jeho smrt mohla souviset s textem o působení italské mafie na východě Slovenska. I s tímto vražedným motivem pracují slovenští detektivové.

Aktualizováno Bratislava (Aktualizováno: 11:05 28. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak na snímku ze serveru Aktuality.sk.

Server iROZHLAS.cz vybral klíčové pasáže poslední Kuciakovy reportáže. | Zdroj: Aktuality.sk

Šéfredaktor Aktuality.sk, kde Kuciak působil, už v pondělí slíbil, že zmíněný text vydá. Kromě Aktuality.sk stejný krok avizovaly na sociálních sítích i další redakce slovenských zpravodajských serverů. Reportáž vyšla o půlnoci z úterý na středu a končí slovy: Závěr článku chybí, autor ho nestihl dokončit.

Text, na kterém podle svědectví pracoval Kuciak více než rok, detailně popisuje působení kalabrijské odnože italské zločinecké organizace 'Ndranghety na Slovensku. Zavražděný novinář mimo jiné líčí, jak se rodinné klany etablovaly převážně ve východní části země a zaměřily se na dotační a energetický byznys.

Hlavní roli v celém textu hraje jistý Antonino Vadala, muž, který měl problémy se zákonem v rodné Itálii i v druhém domově na Slovensku. A právě Vadala, Kuciakem vylíčený jako velký příznivec vládního Smeru, představuje podle novináře hlavní postavu napojení 'Ndranghety na nejvyšší patra slovenské politiky.

Server iROZHLAS.cz postupně vybral klíčové pasáže Kuciakovy reportáže.

1. Kdo je Antonino Vadala?

V Kuciakově reportáži figuruje nejvíce jméno Itala Antonina Vadaly. Vadala podle zjištění investigativního reportéra čelil v roce 2003 ve své rodné zemi obžalobě za to, že údajně pomáhal jednomu z klanů nejbohatší italské mafiánské organizace 'Ndrangheta. Podle obžaloby skrýval před úřady mafiána odsouzeného za brutální vraždu člena konkurenčního gangu.

Pro nedostatek důkazů však soud Vadalu propustil a on posléze nalezl nové útočiště právě na Slovensku, kde se stal podle reportéra jedním z nejviditelnějších Italů. Vadalovi se v novém domově postupně začalo dařit v podnikání v zemědělství, v energetice či v obchodě s realitami.

'Jejich smrt nesmí nikoho nechat lhostejným!' Svět reaguje na vraždu Jána Kuciaka a jeho snoubenky

Číst článek

Kuciak pak také popisuje, jak v srpnu 2011 založil Vadala firmu s Máriou Troškovou (finalistkou Miss Universe 2007 a hlavně nynější nejbližší spolupracovnicí premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica). Ještě jedna postava z Ficova okolí se v textu objevuje - je jím Viliam Jasaň, ředitel kanceláře premiéra a tajemník bezpečnostní rady státu.

„Vztahy mezi Jasaněm a Vadalem sa dají najít zejména v byznysu. Politik Smeru v minulosti vlastnil soukromou bezpečnostní firmu Prodest. Tu nedávno přebral právě Vadala s kolegy. Vedle toho má Jasaňův syn Slavomír s Italy společnou firmu AVJ Real,“ popisuje Kuciak.

„... dva lidé z okruhu človeka, který přišel na Slovensko jako človek obviněný v mafiánské kauze v Itálii, mají denně přístup k premiérovi země – vybral si je Robert Fico osobně,“ varuje Kuciak.

Slovenský novinář ve své reportáži také podrobně popisuje, jak Antonino Vadala a lidé okolo něj měli problémy se zákonem i na Slovensku. Jako příklad mafiánských praktik uvádí vydírání a zastrašování konkurenčních firem.

„Na plotě visela taška, ve které byly zápalky, deset funkčních nábojů a pohřební kytice. Zabalená byla v papíru s nápisem Jerad, což měla být zkomolená verze jména šéfa firmy Gerharda. Mělo to být varování od konkurenta, které navazovalo na výhružky zabitím.“ Kvůli tomuto případu čelil obžalobě příbuzný Antonina Vadala Sebastiano. Slovenské soudy ale nakonec pro nedostatek důkazů nikoho neodsoudily.

V dalším případě figuroval přímo Antonino. V kauze šlo pravděpodobně o spekulativní obchody s třemi byty v Bratislavě kvůli odpočtu DPH za zhruba 80 tisíc eur, píše se v reportáži.

Trestní stíhání bylo nakonec pozastaveno. Novinář dále uvádí, že Vadala figuruje i v několika dalších soudních stíháních, ze kterých vyplývá, že dostával na ruku peníze od lidí z Itálie. Měl za ně například koupit zemědělské družstvo na Slovensku. Z obchodu nic neměli, a proto peníze vymáhali od Vadala,“ stojí v textu.

2. Vadala a Smer

Trošková a Jasaň nejsou jediným pojítkem mezi Vadalou a vládní stranou. „Například dlouholetá ekonomka Vadalových firem Monika Čorejová kandidovala za Smer v komunálních volbách,“ připomíná Kuciak. Zmiňuje také Vadalovu velkou podporu Smeru na sociálních sítích, kde Smer označoval jako „naši stranu“.

Vražda novináře. 'Případ má přesah do Česka, řešíme i italskou stopu,' prohlásil policejní prezident

Číst článek

3. Italská mafie na Slovensku

„Antonino Vadala ani Carmine Cinnante (muž, který podle italské policie pašoval ze Slovenska zbraně pro mafiánského bosse, pozn. red.) na Slovensku nepůsobí individuálně a opuštěně,“ varuje v textu Kuciak.

Na východě Slovenska podle něj vzájemně spolupracují „... zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, rodiště 'Ndranghety: kromě Vadalovců a Cinnanteovců jde o rodiny Rodovců a Catroppovců. Všechny zmiňované klany se na Slovensku vrhly hlavně na podnikání v zemědělství. 

4. Byznys jménem dotace

Zmíněné rodinné klany kontrolují na Slovensku podle reportáže tisíce hektarů zemědělské půdy. A právě byznys v zemědělství navázaný na dotace, jak píše Kuciak, je jedním z hlavních zdrojů příjmů Kalabrijců na Slovensku.

'Talent slovenské investigativní žurnalistiky'. Kdo byl zavražděný novinář Kuciak a o jakých kauzách psal?

Číst článek

„Jen v letech 2015 a 2016 se firmám okolo těchto rodin podařilo získat od Zemědělské dotační agentury na přímých dotacích více než osm milionů eur (přes 200 milionů korun, pozn. red.),“ vypočítává Kuciak, který se odkazuje na to, že server Aktuality.sk v minulosti poukázal na sporné čerpání dotací v některých případech.

„Další veřejné finance inkasovaly firmy pod italskou kontrolou i na bioplynové elektrárny. Tři firmy rodiny Diega Rody získaly například v letech 2012 až 2017 8,3 milionu eur (přes 210 milionů korun, pozn. red.),“ zmiňuje další zlatou žílu Kuciak.

5. Kdo spolupracoval na reportáži?

Text vznikal ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku, italskou novinářskou organizací IRPI (Investigative project of Italy) a mezinárodní organizací OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).

sam, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme