Slovensko chce zákonem určit nebezpečná plemena psů. Kritici mluví o psím rasismu
Slovensko chce dát na černou listinu několik psích plemen. Znamenalo by to nejenom zákaz chovu, ale pitbullové a bandogové by nesměli ani vkročit na slovenské území. Vláda tak reaguje na několik útoků psů na člověka z poslední doby. Majitelé dotčených plemen plány úřadů považují za nesmysl a označují je za "psí rasismus".
Dobrácky vypadající Cézar se už nemůže dočkat, až vyběhne na cvičiště. Problém je, že jako americký stafordšírský teriér patří na seznam psů se zpřísněným držením. Tak jako 12 dalších plemen.
Vláda chce, aby některá plemena do budoucna nemohla na veřejnost jinak než s náhubkem a na vodítku. Majitel Cézara Patrik Eibner by se klidně odstěhoval ze Slovenska, jen aby měl jeho pes pokoj.
„Nemůžu na něj dopustit. Mám dvouletou dcerku, která si s ním hraje, tahá ho za uši, píchá mu do očí a on jí nic neudělá. Takže to není o psech, je to o lidech. Já bych to čistě nazval psí rasismus,“ říká.
Nejvíce by se zákon dotkl majitelů pitbullů a bandogů. Ti by měli zakázaný chov a do budoucna by tito psi nesměli přes hranice na Slovensko.
Chovatelé: Za hysterii kolem 'bojových' plemen mohou nezodpovědní majitelé
Číst článek
Michaela Slívová má dva pitbully. Je sice Češka, žije teď ale v Bratislavě, a také ona mluví o odchodu ze Slovenska, pokud by zákon prošel v současné verzi.
„Velmi dobrovolně se odstěhuju, pokud to projde. Neříkám, že je to pes, který patří každému do ruky. Nepatří. Ale to v podstatě žádný pes. Některým lidem bych vzala i čivavy, co mají doma.“
Chov nebezpečných psů, hlavně stafordšírských teriérů a pitbulů, vysloveně zakazuje nebo omezuje hned několik evropských zemí. Velká Británie ho zakázala už před více než 20 lety. V Německu zase musejí majitelé chodit se svými mazlíčky na pravidelné kontroly charakteru psa. Agresivního jedince okamžitě utratí. Speciální průkaz a zkoušky zavedli třeba v rakouské Vídni. V Dánsku roce 2010 zakázali hned 13 bojových plemen. Tito psi se nesmějí dál rozmnožovat. Štěňata, narozená po 17. březnu 2010, musejí majitelé prodat do zahraničí nebo je utratit. Dříve narození jedinci musejí dožít na vodítku a s náhubkem.
Majitelům psů vadí, že vláda zákonem netrestá nezodpovědné majitele psů, ale psy samotné. Po Slovensku teď visí billboardy odpůrců zákona, na kterých je smutné štěně s oprátkou na krku.
K zákonu se paradoxně nehlásí ani Slovenská kynologická jednota, která vládě dodala seznam údajně nebezpečných plemen.
„Drtivá většina problémů, které v kynologii jsou, způsobují jednak neorganizovaní kynologové a jednak kříženci, kteří nepodléhají žádným pravidlům chovu a šlechtění. A toto v zákoně bohužel není,“ podotýká jednoty Jozef Jursa.
Ministerstvo zemědělství teď dostalo k zákonu spoustu připomínek od naštvaných majitelů psů. Prý je posoudí a některé i akceptuje. Stahovat zákon se ale nechystá.