Slováci natáčejí film o divoké éře mečiarismu. Slibují nový pohled na staré zločiny

Na Slovensku se začíná natáčet film o divokých devadesátých letech. Do éry takzvaného "mečiarismu" spadají dodnes neobjasněné zločiny, například únos syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Filmaři ale budou balancovat na hraně zákona. Na zmíněné trestné činy se totiž vztahují amnestie vyhlášené slovenským expremiérem Vladimírem Mečiarem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Nový film se bude jmenovat Žij a nech žít. Jeho producent Milan Stráňava vysvětluje, proč musí ve scénáři dávat pozor na každé slovo.

„Samozřejmě, že je to právní problém. Amnestie se vztahuje na únos Michala Kováče a na související trestné činy, které nejsou podle mého názoru blíž specifikované. To znamená, že kterýkoliv jiných, které bychom našli, se také týká amnestie,“ říká Stráňava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slováci natáčejí film o divoké éře mečiarismu. Zajímal se o něj zpravodaj Vojtěch Berger

„Myslím, že jsme našli cestu, jak ukázat hrůzy spojené s těmito činy a říct i to, že politická moc hodně tlačila na to, aby tajná služba a mafie na těchto činech spolupracovala,“ věří filmový producent.

Kontroverzní amnestie vyhlásil Vladimír Mečiar v roce 1998, kdy na něj dočasně přešly některé prezidentské pravomoci. Amnestie pomohly i tehdejšímu vedení slovenské tajné služby SIS v čele s Mečiarovým spolupracovníkem s Ivanem Lexou. Právě SIS byla podezřelá z únosu prezidentova syna.

Od té doby se leccos změnilo a mafiánské praktiky na první pohled ze Slovenska jakoby zmizely. Novinář Tom Nicholson, který dlouhodobě píše o organizovaném zločinu, ale říká: nevěřte všemu, co vidíte.

„Léta nás krmili, že mafie je to nejhorší zlo na Slovensku. Ale to jsou většinou vypatlanci, kteří běhají po ulici se samopaly. Samozřejmě jsou nebezpeční pro určité lidi, ale pro stát jako takový je ta skutečná mafie v politice. To nás stojí miliardy ročně,“ zdůrazňuje Tom Nicholson.

Až na hranu práva

První záběry z chystaného filmu naznačují, že někde se autoři budou držet historických faktů. Film je ale především adaptací dvou detektivních románů.

Podle Milana Stráňavy by mohl vyprovokovat aktéry tehdejších událostí, aby konečně řekli, jak to tenkrát doopravdy bylo.

„My bychom byli velmi rádi, kdyby byl spokojený divák. A míru autenticity se budeme snažit dodržet až na tu právní hranu,“ dodává producent snímku, který by se měl do kin dostat příští rok na podzim.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme