Severokorejci vypustili raketu dlouhého doletu, na oběžnou dráhu vynesla družici

Severní Korea úspěšně vypustila střelu dlouhého doletu. Raketa na oběžnou dráhu vynesla umělou družici. Jak informují tamní média, úspěšný test oslavují stovky Severokorejců. Západ považuje zkoušku za test technologie pro mezikontinentální balistické střely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejští vojáci sledují zpravodajství o vypuštění severokorejské rakety

Jihokorejští vojáci sledují zpravodajství o vypuštění severokorejské rakety | Zdroj: ČTK

Raketu Unha 3 odpálili Severokorejci z rampy v Donchangri na severozápadě země před desátou hodinou ráno tamního času.

Podle agentury AFP raketa přeletěla nad japonským ostrovem Okinawa. Japonská média pak uvedla, že první a druhý stupeň dopadly východně od Filipín do Tichého oceánu.

Severokorejský test vyvolal podle očekávání vlnu negativních reakcí. Jihokorejský prezident svolal mimořádnou bezpečnostní poradu. Stejně reagovalo i Japonsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vypuštění severokorejské rakety informovala zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

„Jde o mimořádně politováníhodný krok. Budeme s mezinárodním společenstvím pracovat na přijetí důrazných kroků vůči Severní Koreji,“ uvedl japonský premiér Jošihiko Noda.

Spojené státy považují vypuštění rakety za provokativní čin, který ohrožuje bezpečnost v regionu. NATO se zmiňuje o provokaci zvyšující napětí na nestabilním Korejském poloostrově. Podobně mluví i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Test podle něj jasně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti.

Na popud Japonska a Spojených států se dnes za zavřenými dveřmi mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Podle některých zdrojů už začaly Spojené státy, Velká Británie, Francie a Jižní Korea jednat o možné rezoluci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Malá shrnuje reakce na vypuštění severokorejské rakety

Ta by měla potvrdit stávající sankce, které mezinárodní společenství vůči KLDR zavedlo před šesti lety. Severní Koreu mají přimět, aby se vzdala svého jaderného programu a zastavila testy raket dlouhého doletu.

Odpálení rakety odsoudila i Čína, která je jedním ze spojenců severokorejského režimu. Rusko vyjádřilo nad severokorejským krokem hluboké politování. Moskva současně vyzvala další státy v regionu, aby se vyvarovaly akcí, které by situaci dál vyhrotily. Írán naopak k vyslání satelitu blahopřál.

Připomenutí Kim Čong-ila

O testu severokorejské rakety se v poslední době hovořilo opakovaně. Zahraniční agentury spekulovaly o technických problémech a zmiňovaly termín 29. prosince. Proto byl dnešní start poměrně překvapivý.

Podle japonských a jihokorejských zdrojů chtěl Pchjongjang vysláním rakety vlastní výroby připomenout rok od smrti bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Jde letos už o druhou raketovou zkouškou, první se v dubnu Severní Koreji nezdařila.

Ve světě panují obavy, že dnešní zkouška je jen zástěrkou a KLDR ve skutečnosti testuje balistickou raketu dlouhého doletu schopnou nést jaderné, chemické nebo biologické nálože.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák ve vysílání Radiožurnálu

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák připomněl, ze Severní Korea zatím neumí zmenšit jadernou nálož tak, aby se dala na tuto raketu připevnit, to je ale otázka dalších let. Navíc má velké zásoby chemické munice.

„Japonci si spočítali, že kdyby podobná raketa s chemickou hlavicí dopadla do centra Tokia, tak by zabila dokonce víc lidí, než kdyby ta hlavice byla jaderná,“ řekl Slezák.

KLDR má rezolucí OSN zakázáno provádět jakékoliv raketové nebo jaderné testy. Pchjongjang ale tvrdí, že má právo na vývoj vesmírného programu.

Meteorologický satelit nebo atrapa

Jestli mají Severokorejci na orbitální dráze skutečně regulérní satelit, zatím není jasné. Mělo by jít o družici, určenou pro meteorologické pozorování a mapování přírodního bohatství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl v poledních Ozvěnách dne

„Vzhledem ke kapacitě rakety nemůže být družice těžší než pár desítek kilogramů. Tomu bude odpovídat i velice hrubé rozlišení získaných dat. Google maps má mnohem větší rozlišení než data, která bude vysílat severokorejská družice,“ tvrdí odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Současně vylučuje, že by Spojené státy severokorejský satelit z oběžné dráhy sestřelily. Družice by se totiž roztříštila na stovky malých kousků, které by ohrožovaly satelity na oběžných drahách.

„Severokorejský satelit se pohybuje nad dráhou Mezinárodní kosmické stanice a protíná ji. Jakmile by úlomky a trosky klesaly, začaly by po nějakém čase ohrožovat i tuto stanici,“ vysvětlil Tomáš Přibyl.

KLDR odpálila raketu - ilustrační mapka oblasti | Foto: ČTK

Jitka Malá, Igor Maňour, Vít Pohanka, Lubica Bergmanová, Kateřina Procházková, Martin Hromádka, krw, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme