Šest litrů vody na jedno spláchnutí, navrhuje Evropská komise
Průměrné evropské WC spotřebuje na jedno spláchnutí 11 litrů vody. A to by chtěla Evropská komise v zájmu úspory vody změnit. Plánuje podpořit ekologicky šetrné toalety s maximální spotřebou šest litrů.
Nejnovější bruselská iniciativa neznamená, že by EU direktivně nařídila maximální spotřebu vody při splachování. Mluvčí komise Marlene Holzner Radiožurnál ujistila, že takováto regulace záchodů se opravdu nechystá.
Každý si podle ní bude moci splachovat, čím chce a kolik chce. Komise ale hodlá příští týden představit pravidla pro to, co je ekologicky šetrný záchod, a co ne.
To znamená, že výrobci budou moci získat nálepku ekologicky šetrný výrobek, pokud splní určité limity, a spotřebitel bude moci předem odhadnout, kolik ho provoz takového záchodu bude stát. Ale vše bude čistě dobrovolné.
Unie se touto věcí zabývá ze dvou důvodů. Jednak pitná voda je strategická surovina, která sice teče po otočení kohoutku, ale nemusí to tak být napořád. Na Blízkém východě a v Africe se už dnes o vodu válčí. A za druhé unie myslí na spotřebitele, který by tak mohl ušetřit nemalé peníze.
Asi si každý sám umí spočítat, kolikrát denně splachuje A když bude mít záchod poloviční spotřebu oproti starým modelům, tak to znamená za rok velmi slušnou úsporu.
Úspory vody můžou být přes 30 milionů kubíků
Pro celé společenství se odhaduje, že kdyby ekologické toalety tvořily 20 procent trhu, tak se ročně může ušetřit přes 30 milionů kubíků vody. To je víc, než ročně spotřebují některé africké země.
Jelikož půjde o dobrovolnou záležitost, návrh víceméně nikomu nevadí. Ostatně výrobci patřili k těm, kteří ekologické označení vyžadovali. Moderní záchody by neměly mít problém se splněním norem.
Pro zajímavost, například ve Spojených státech podobná norma platí už 20 let. A i třeba v Irsku zákon od roku 2008 stanovuje maximální kapacitu spláchnutí, konkrétně na šest litrů.