Šéfové české a americké diplomacie budou jednat o protiraketové obraně

Hlavním bodem dnešního jednání ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou ve Washingtonu je společný postup na schůzce šéfů diplomacií zemí Severoatlantické aliance v Oslu. Česká a americká diplomacie si sladí hlavně otázky budování systému protiraketové obrany v Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | Foto: Karel Schwarzenberg

Ministr Schwarzenberg před jednáním s Condoleezzou Riceovou potvrdil, že Česko má zájem na tom, aby se protiraketová obrana ve Střední Evropě budovala v koordinaci se Severoatlantickou aliancí.

"Domluvíme se o reakcích různých evropských států v NATO. Pro mne je velice důležitá záležitost, jak to co nejvíce začlenit do NATA a tak dále," řekl Karel Schwarzenberg Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Pícha: C. Riceovou zaujal K. Schwarzenberg galantností

Zdůraznil také, že souhlasí s nutnosti zabezpečit Evropu před balistickými raketami. Ministr Schwarzenberg ovšem hodlá při jednání ve Washingtonu uplatnit všechny české požadavky. "Ten program je v zásadě dobrý, ale samozřejmě nemůže americká strana očekávat, že se vším, co si přeje, budeme souhlasit. Musí si také zvyknout, že se mnou bude mít tvrdá jednání," prohlásil s úsměvem v hlase ministr.

NATO s případným radarem souhlasí

Severoatlantická aliance nemá problém s případným americkým radarem v Česku a protiraketovou základnou v Polsku. Takový je podle českých vyjednavačů závěr včerejšího jednání Severoatlantické aliance o americké protiraketové obraně.

Česko zastupoval náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar: "Nebyla tam žádná kritika a spousta zemí se na to dává velmi pozitivně právě tím způsobem, že se celá ta alianční debata dostane kousek dál - a tedy že se přiblížíme k nějakému řešení, že bude i evropský prostor chráněn protti raketám nejrůznějších doletů a nejrůznějších typů."

Rusové zpochybňují oficiálně užitečnost a účinnost amerického protiraketového systému. Velvyslanec při NATO Konstantin Tockij ale po jednání na toto téma zmínil zřejmě hlavní důvod ruských obav: "Nemůžeme tak lehko přejít skutečnost, že se v Evropě poprvé od skončení studené války začíná objevovat nový strategický prvek," uvedl ruský velvyslanec. K žádnému návratu ke studené válce a konfrontaci podle něj dojít nemůže a nesmí.

Česká společnost zůstává rozdělena

Proti případnému americkému radaru v Česku se už konalo několik demonstrací, organizovaných iniciativou NE základnám. Naopak s americkými plány v Evropě souhlasí iniciativa nazvaná Pro základnu, jejíž petici už také podepsalo několik tisíc lidí.

O případném umístění amerického radaru ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku rozhodne český parlament za rok. Zatím je sněmovna rozdělená. Komunisté a sociální demokraté zařízení odmítají. Občanští a křesťanští demokraté podporují. Zelení podmiňují souhlas tím, že radar bude součástí obrany NATO. To by byl důležitý argument i pro ČSSD, která ale trvá na referendu.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme