Slovensko darovalo Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300, potvrdil premiér Heger
Slovensko poslalo na Ukrajinu svůj raketový systém protivzdušné obrany S-300. Potvrdil to v pátek premiér Eduard Heger. Podle serveru televize Markíza trval přesun dva dny. Spojenci Slovenska na oplátku umístí v této středoevropské zemi oproti původním plánům jeden systém protivzdušné obrany Patriot navíc.
„Slovenská republika na základě žádosti Ukrajiny o pomoc při výkonu sebeobrany ve smyslu článku 51 Charty OSN jako přímý následek ozbrojené agrese ze strany Ruské federace darovala systém protivzdušné obrany S-300 Ukrajině,“ uvedl na facebooku premiér Eduard Heger, který je na cestě do Kyjeva spolu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Dodal, že Slovensko brzy od spojenců dostane systém protiraketové obrany za S-300 jako náhradu. „Ukrajinský národ statečně brání suverenitu své země a nás také. Je naší povinností pomoci a nepřehlížet ztráty na lidských životech,“ uvedl Heger na twitteru.
Systémy S-300 ze sovětské éry používají střely ke zneškodnění vojenských letounů a střel. Složeny jsou z vícero vozidel, včetně radarů a odpalovacích zařízení. Ukrajinské armádě by mohly pomoci při maření leteckých útoků během nynější invaze Ruska na Ukrajinu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve neúspěšně žádal západní země o vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou a jako alternativu k takovému kroku v březnu zmínil možnosti dodávek systémů protiletecké obrany.
Reportér z Buči: Téměř každý, koho potkáte na ulici, vypráví, že někoho z rodiny zavraždili ruští vojáci
Číst článek
Vzdušný prostor Slovenska mají v rámci posílení východního křídla NATO chránit celkem tři systémy Patriot dodané německou a nizozemskou armádou. První z nich už je umístěn na letecké základně Sliač na středním Slovensku.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dříve řekl, že tyto Patrioty nejsou náhradou za systém S-300.
Slovenská opozice informaci o darování systému S-300 Ukrajině kritizovala. Například podle sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica se Slovensko tímto krokem zapojilo do války. Fico při kritice zmíněného rozhodnutí rovněž ohlásil, že opozice podá návrh na odvolání vlády ve sněmovně; opoziční strany dostatek hlasů na vyslovení nedůvěry kabinetu v parlamentu ale nemají.
Také západní země pomáhají Kyjevu čelit ruské invazi, například dodávkami vojenského materiálu a zbraní. Česká republika podle neoficiálních informací zase naposledy poslala na Ukrajinu mimo jiné více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M.