Ruský soud poslal francouzského badatele na tři roky do vězení. Neregistroval se jako zahraniční agent
Soud v Moskvě v pondělí uložil francouzskému badateli Laurentu Vinatierovi trest tří let odnětí svobody za to, že se v Rusku neregistroval jako zahraniční agent. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Odborník na mezinárodní vztahy a postsovětský prostor podle ruských úřadů již dříve vinu přiznal.
„Soud se rozhodl uznat Vinatiera vinným a uložit mu trest na tři roky v trestanecké kolonii s obecným režimem,“ citoval TASS ze soudního verdiktu. Prokuratura pro Francouze navrhovala tři roky a tři měsíce.
Ruský soud posílá na 12 let za vlastizradu ženu do vězení. Věnovala 50 dolarů ukrajinské charitě v USA
Číst článek
Rusové výzkumníka zatkli a obvinili počátkem června. Označení zahraniční agent, které má od dob Sovětského svazu hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a je považováno za jeden z prostředků úřadů k potlačování kritiků ruského režimu.
Vinatier už dříve uvedl, že se jako zahraniční agent neregistroval, protože nevěděl, že se na jeho profesi zákon vztahuje. V září vinu přiznal v plném rozsahu, díky čemuž se mu snížila trestní sazba, která by jinak činila pět let.
Francouzská diplomacie dříve uvedla, že Rusové zadržují Vinatiera svévolně, a vyzvala k jeho okamžitému propuštění.
Vinatier v Rusku pracoval pro švýcarskou nevládní organizaci, která vystupuje jako prostředník v konfliktech mimo oficiální diplomatické kanály.
Represivní mašina už se nechová racionálně, popisuje situaci v Rusku jeden z vyměněných vězňů Oleg Orlov
Číst článek
Ruská tajná služba ho vinila, že navázal četné kontakty s ruskými politology, ekonomy, vojenskými experty i vládními činiteli a shromažďoval od nich „vojenské a vojensko-technické informace, které by mohly být využity zahraničními zpravodajskými službami proti bezpečnosti Ruska“. Při vyšetřování však v jeho činnosti nebyly zjištěny žádné známky špionáže.
Rusové v posledních letech zadrželi pod různými záminkami několik západních občanů. Na začátku srpna se pak odehrála dosud největší výměna vězňů mezi Ruskem a Západem od konce studené války. Do Německa a USA se při ní dostalo 16 lidí vězněných Ruskem, západní země propustily osm lidí, kteří zamířili do Ruska.