Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí. K fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu, říká Víchová

Po mnichovské bezpečnostní konferenci nezůstal v americko-evropských vztazích kámen na kameni. Američané hodlají o konci války na Ukrajině jednat přímo s Ruskem a evropští lídři svolali summit, aby se poradili jak dál. „Mezi Ukrajinci existují obavy, ale při jednáních s americkou delegací zaznívají přísliby neopustit Ukrajinu,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Interview Plus Praha/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Neustále se mluví o nerostném bohatství Ukrajiny. Ale mám pocit, a také to zaznívá v různých diskuzích a rozhovorech, že Spojeným státům jde spíš o těch 300 miliard dolarů, které Evropané nazývají zmraženými aktivy Ruské federace. O nich mluví jako o reparacích pro Ukrajinu,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Víchová, ukrajinistka

Připomíná také, že nabídka práv na těžbu nerostných surovin přišla z ukrajinské strany už před americkými prezidentskými volbami, kdy prezident Volodymyr Zelenskyj s plánem seznámil oba tehdejší kandidáty, Kamalu Harrisovou a Donalda Trumpa.

„Pro Ukrajinu je velmi důležité, aby v zemi byly evropské a americké investice, protože jak dnes říkají trumpisté, hájit své investice je něco jiného než bránit zemi, k níž nemají žádné smluvní závazky. I když morální závazek USA mají, protože Ukrajinu v 90. letech přiměly vzdát se jaderných zbraní,“ podotýká odbornice.

Rusové už útočí

Postoj Spojených států je podle Víchové zapříčiněn pocitem vlastní slabosti, kdy americká armáda nemůže zachraňovat situaci po celém světě. A je úkolem Evropské unie a evropských států, aby se postaraly o starý kontinent.

Evropa nemá u jednání co dělat. Proč je tam zvát, když by chtěli, aby válka pokračovala, říká Lavrov

Číst článek

„Evropa dlouho zanedbávala otázku Ukrajiny, dnes řešíme problém, který byl ve 20. století už dvakrát odignorován. A teď se ukázalo, že je to špatně, protože bez Ukrajiny bude vždy ohrožené Polsko a střední Evropa. Rusku nestačí Bělorusko nebo Pobaltí, k fyzickému vstupu do Evropy potřebuje Ukrajinu,“ uvádí.

Některé evropské země už vyjádřily připravenost vyslat na Ukrajinu vojáky, aby dohlíželi na dodržování příměří. „Evropa je nemusí vysílat bezhlavě hned teď, ale musí se připravit. A že se evropské armády musí zvětšit je asi nabíledni,“ soudí.

Podle Víchové je také třeba začít brát vážně varování evropských rozvědek a generálních štábů, podle nichž se musí Evropa připravit na ruský útok v horizontu několika let.

„Ničení podvodních kabelů v Baltském moři či sabotáž na německé vojenské lodi, to přeci jsou útoky, které zažíváme delší dobu. Je na politických lídrech, aby konečně přestali uklidňovat obyvatelstvo a dali mu relevantní informace. Na Ukrajině také Zelenskyj před invazí uklidňoval, že se nic nestane, a lidé pak nebyli připraveni,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio je v úvodu článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme