Ruské regiony si předvolávají vojáky v záloze. Tvrdí, že nejde o mobilizaci, ale o kontrolu údajů
Vojenské správy si ve stále větším počtu ruských regionů masově předvolávají vojáky v záloze. Úřady tvrdí, že jde jen o plánované upřesňování údajů a záznamů v dokumentech. Kreml ujišťuje, že se nechystá druhá vlna mobilizace rezervistů do „speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá invazi svých vojsk na Ukrajinu. Záložníky si předvolávají na vojenské správy už ve 43 z 85 regionů, uvedl obránce lidských práv Pavel Čikov.
Nejvíce otázek budí podle Čikova povolávání vojáků v záloze na vojenská cvičení, což je krok, který se smí konat až po vydání výnosu prezidenta. A takový dosud nebyl, anebo přinejmenším nebyl zveřejněn.
Kvantita u Rusů nahrazuje kvalitu. Západní technika ale není všemocná, míní Petráš z Univerzity obrany
Číst článek
„Děláme to jen proto, abychom u občanů spadajících pod brannou povinnost upřesnili osobní údaje, jako je jejich rodinný a zdravotní stav, úroveň vzdělání a další okolnosti, které mají vliv na povolání občana ze zálohy do ozbrojených sil. Je to nezbytná plánovaná procedura, s mobilizací nemá nic společného,“ řekl oblastní vojenský komisař Kilejev.
„Prosíme občany, aby se neznepokojovali. Není to nová vlna mobilizace. Pozvání na vojenskou správu se týká jen upřesnění údajů,“ upřesnil serveru Orenday Dmitrij Kilejev.
Podobně informují úřady v Marijské republice, kde se od 17. března do 26. dubna budou také konat cvičení za účelem výcviku důstojníků v záloze.
‚Obvyklá praxe‘
O nové vlně předvolání na vojenskou správu dříve informovali například obyvatelé Voroněže, Lipecku, Penzy a dalších částí Ruska. Při vysvětlování se úřady často odvolávají na nepřesnosti a chyby, které vyšly najevo při částečné mobilizaci z loňského září. Údaje o vojácích v záloze je proto nutné upřesnit a také digitalizovat databáze, vysvětlují úřady.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov vše označil za „obvyklou praxi“.
Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Putina, viní ho z únosů ukrajinských dětí do Ruska
Číst článek
Ruští představitelé ale před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu veřejně popírali, že by se Moskva chystala přepadnout sousední zemi. Sám Putin před rokem ženám sliboval, že nepošle do bojů na Ukrajině ani muže procházející povinnou vojenskou službou v armádě ani nepovolá do boje vojáky ze zálohy.
„Zdůrazním, že bojových akcí se neúčastní a nebudou účastnit vojáci procházející základní vojenskou službou. Nebude se konat ani dodatečné povolávání záložníků. Stanovené úkoly řeší pouze profesionální vojáci. Jsem přesvědčen, že spolehlivě zajistí bezpečnost a mír pro lid Ruska,“ prohlásil Putin u příležitosti loňského Mezinárodního dne žen.
Už v září ale ruský prezident vyhlásil částečnou mobilizaci, při které úřady povolaly do armády statisíce mužů. Část z nich podle otevřených zdrojů zakrátko přišla o život na frontě na Ukrajině, aniž se dočkala důkladnějšího výcviku. Mluvilo se i o povolancích, kteří na Ukrajině padli.