Ruské útoky na Ukrajině eskalují. Moskva mění strategii, Putin Kyjev varoval, píšou média

Dopady ruského ostřelování Kyjeva | Foto: stringer | Zdroj: Reuters

Rusko podniká nálety na Ukrajinu od začátku své invaze v únoru 2022. Poslední série ruských vzdušných úderů na ukrajinské území ovšem představuje jejich smrtící eskalaci. Na svém webu to ve čtvrtek napsala britská veřejnoprávní stanice BBC News, podle níž se také mění taktika útočících Rusů.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil, že zintenzivní útoky na Ukrajinu, a Kyjev si nyní uvědomuje, co tím myslel, píše BBC a připomíná úterní slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle něhož invazní vojska vypustila proti Ukrajině 500 střel a útočných dronů za pouhých pět dní.

Zahynulo šest desítek civilistů napříč zemí, nejvíce v pátek 29. prosince, kdy Rusko podniklo jeden z největších vzdušných úderů na Ukrajinu.

Moskva a Kyjev si po delší pauze vyměnily další zajatce, dohromady 478 lidí

Číst článek

Od začátku ruské invaze Ukrajina nezažila tak silné útoky jako nyní a rozdíl není jen v rozsahu úderů, ale také v taktice, píše BBC. Útok z 2. ledna podle ní trval šest hodin. Rusové nejprve vyslali na Kyjev vlnu bezpilotních letounů. Ukrajinské letectvo přitom oznámilo, že se mu povedlo sestřelit všech 35 útočících dronů. Následovaly však raketové útoky a Rusové použili různé druhy zbraní.

„Stále se snaží najít lepší způsob, jak prolomit naše systémy protivzdušné obrany a zefektivnit svůj útok,“ řekl Oleksandr Musijenko z ukrajinského Centra pro vojensko-právní výzkum.

Změna cílů

Rusové proto používají různé druhy střel – hypersonické, s plochou dráhou letu i balistické a navíc je vysílají po různých trasách, přičemž zbraně mohou ve vzduchu nad Ukrajinou měnit směr. To práci ukrajinské protivzdušné obrany dále ztěžuje.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Rusko také podle BBC mění cíle úderů a způsob, jakým se na ně připravuje. V pátek 29. prosince bombardovalo města napříč Ukrajinou, v úterý 2. ledna „pouze“ Kyjev a Charkov.

Ukrajinská tajná služba SBU přitom v úterý oznámila, že našla a deaktivovala „dvě robotické online bezpečnostní kamery“, do kterých se podle ní nabouralo Rusko a využívalo je ke špionáži ukrajinské obrany a k průzkumu cílů.

Jak dlouho může Moskva pokračovat v těchto rozsáhlých úderech, není podle BBC jasné. Ukrajina se před zimou obávala, že nepřítel hromadí zbraně pro rozsáhlé útoky. Francouzský deník Le Monde v této souvislosti cituje ukrajinské představitele, podle nichž má Rusko stále k dispozici přibližně 1000 střel balistických nebo s plochou dráhou letu a je schopno vyrobit přibližně 100 dalších měsíčně.

Závislost na Západu

4:29

Putinův ‚novoroční dárek‘. Při útoku Rusko ukázalo, že stále má obrovský smrtící arzenál, říká zpravodaj

Číst článek

Musijenko upozorňuje, že se připravovala i Ukrajina, která podle něj používá například protiletadlové zbraně německé výroby Gepard k boji s ruskými drony, systémy Buk ze sovětské éry proti střelám s plochou dráhou letu a americké systémy Patriot na hypersonické střely Kinžal.

„Rozdělili jsme naše systémy pro různé typy hrozeb,“ vysvětluje Musijenko, podle něhož je Kyjev závislý na Západu, pokud jde o munici a údržbu těchto zbraní.

To je nyní pro Ukrajinu klíčové, upozorňuje BBC a připomíná, že zásadní americká vojenská pomoc uvázla ve vnitropolitických bojích a Evropská unie nedokáže vyrobit ani polovinu z milionu dělostřeleckých granátů, které slíbila. Takže se podle britské stanice může stát, že Rusko bude rozsáhle útočit v době, kdy by mohly vysychat ukrajinské zásoby zbraní.

ava, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme