Rusko odmítlo prodloužit vízum britské novinářce BBC. Může to být odveta ruské diplomacie
Our Woman in Havana ... in Havana )) pic.twitter.com/eZAmof1dej
— Sarah Rainsford (@sarahrainsford) July 28, 2019
Rusko odmítlo prodloužit vízum novinářce britské veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice BBC v Moskvě Sarah Rainsfordové. Fakticky to znamená vyhoštění, napsala v pátek agentura AP s odvoláním na ruskou státní televizi Rossija 24. Podle ní jde o odvetu ruské diplomacie za britské odmítnutí udělit nebo prodloužit vízum ruským žurnalistům.
Neobvyklý krok signalizuje další zhoršení už tak špatných vztahů mezi Moskvou a Londýnem, podotkla agentura Reuters.
Ruská televizní stanice Rossija 24 ve čtvrtek oznámila, že korespondentka BBC bude muset opustit Rusko do konce srpna, kdy jí vyprší stávající vízum. Novinářka, BBC ani britské velvyslanectví v Moskvě zatím tyto informace nekomentovali.
Americké velvyslanectví v Moskvě omezuje konzulární služby, Rusům přestane vydávat víza
Číst článek
„Sarah Rainsfordová jede domů. Podle našich expertů nebude této zpravodajce moskevské kanceláře BBC prodlouženo vízum, protože Británie překročila v mediální sféře všechny červené čáry,“ uvedla Rossija 24, podle níž je to „symetrická odpověď“. Televizní kanál uvedl, že na britských ostrovech nemohly získat akreditaci k pokrývání mezinárodních událostí Moskvou podporovaná stanice RT ani státní internetový server Sputnik.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v pátek jméno Rainsfordové nezmínila, ale na platformě Telegram uvedla, že BBC nevěnovala pozornost opakovaným varováním ruského ministerstva zahraničí, že „v reakci na vízové šikanování ruských zpravodajů v Británii budou přijata příslušná opatření“. Zástupci BBC podle ní byli v uplynulých dnech na ministerstvu a vše jim bylo detailně vysvětleno. Zároveň vyzvala BBC, aby situaci okomentovala.
Britské velvyslanectví ruské výhrady odmítlo a vyzvalo ruské úřady k udělení víza zpravodajce BBC. „Je to další neopodstatný krok ruských úřadů. Vyzýváme je, aby přehodnotily tento reakční krok vůči oceňované novinářky BBC. Podobné kroky mohou jen dále zhoršovat situaci se svobodou médií v Rusku,“ citovala z prohlášení velvyslanectví agentura Interfax. „Odmítáme tvrzení ruského ministerstva zahraničí o diskriminaci ruských novinářů v Britániii. Ruští novináři nadále svobodně pracují v Británii - pokud si počínají v rámci zákona,“ dodali diplomaté.
Podle Reuters je Rainsfordová jednou ze dvou zpravodajů anglického servisu britské veřejnoprávní televize v Moskvě, který informuje o dění v Rusku a dalších postsovětských zemích. BBC v Moskvě rovněž provozuje službu v ruštině. Rusky hovořící žurnalistka je zkušenou zahraniční zpravodajkou, která v minulosti působila v Havaně, Istanbulu nebo Madridu.
Navalnyj čelí dalšímu obvinění, tentokrát za podněcování zakázaných demonstrací
Číst článek
Krok ruského ministerstva zahraničí přichází před zářijovými volbami do parlamentu a po zásahu ruských úřadů proti ruskojazyčným médiím v Rusku, která podle úřadů využívají podpory ze zahraničí, přičemž cílem těchto cizích sil je podle činitelů vyvolání nepokojů v Rusku, poznamenal Reuters.
Vztahy mezi Ruskem a Západem spadly na nejhorší úroveň od studené války po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 a po obvinění, že se Kreml vměšuje do amerických voleb, což Moskva popírá. Vztahy mezi Moskvou a Londýnem pak v roce 2018 vyostřila otrava někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervově paralytickou látkou, ze které britské úřady viní ruské agenty. Moskva své zapojení popírá.