Z McDonaldu do vězení: skupina ruských teenagerů čelí obviněním z terorismu. Podle rodičů jde o provokaci FSB
Ruští obránci lidských práv se zajímají o případ skupiny Nový majestát. Deset jejích mladistvých a mladých členů před dvěma měsíci zadržela policie a prokuratura se je chystá obvinit z extremismu a terorismu. Než padne obvinění, úřady odmítají případ komentovat. Podle rodičů dvou zadržených se jejich děti staly obětí provokace tajné služby FSB.
Matky dvou zadržených dívek Anny Pavlikovové a Marie Dubovikové vystoupily na mítinku Za svobodné Rusko. Julia Pavlikovová vylíčila, jak k nim do bytu 15. března brzy ráno vtrhla skupina po zuby ozbrojených příslušníků jednotek zvláštního nasazení OMON v kuklách a odvedla dceru.
„Mojí Anně bylo v době zadržení 17 let, Máše 19. Doma u nás našli list papíru se stanovami skupiny Nový majestát, které podle nich vykazují známky extremismu. S dětmi to vypadá špatně, soud je odmítl převést do domácího vězení, prý aby nemohly ovlivnit svědky. Těmi svědky jsou ale tři policisté. Jaký nátlak by na ně 17letá holka asi mohla vyvíjet?“ ptá se matka Anny.
Podle Annina otce Dmitrije Pavlikova je celý případ dílem agenta tajné služby FSB. Ten vystupoval jako Ruslan D. a zneužil důvěřivosti a naivity mládeže. To potvrzuje i Natálie Sevasťanová, matka zadržené Marie: „Našel si skupinu dětí, které si psaly, setkávaly se, chodily společně na mítinky, debatovaly o politice, protože bylo před volbami. Často se scházely v McDonalds na Arbatu, štěbetaly, probíraly různé záležitosti a klepy, nakonec se tomu zasmály a šly domů.“
Tuto nijak neorganizovanou skupinku spojoval zájem o veřejné dění a její členové patřili k obdivovatelům opozičních politiků, jakým je například Alexej Navalnyj. A právě to zřejmě upoutalo pozornost agenta zpravodajské služby.
„U McDonalda si k nim zřejmě přisedl, poslechl si je a našel v sociálních sítích. Pak se s nimi ještě několikrát setkal v této restauraci a nakonec jim řekl: Děcka, tohle není k ničemu. Pronajměme si kancelář a tam se budeme scházet. Za své peníze pak kancelář pronajal, umístil tam kamery a odposlouchávací zařízení. Napsal také ony stanovy a začal shromažďovat kompromitující materiály, aby je do toho namočil od hlavy až k patě,“ popisuje jedna z matek.
Operace začala na počátku prosince minulého roku. Předpokládaný agent FSB přivedl ještě dva své spolupracovníky a Anna s Mášou i další po čase pojaly podezření.
„Zpočátku se jim ve skupině líbilo. Když je ale vedoucí buňky začal svazovat pravidly, určil jim role a napsal stanovy, pochopily, že to není ta forma přátelství, kterou hledaly a zřejmě i pocítily určité nebezpečí. Členové skupiny pod různými záminkami přestali na schůzky docházet. Agenti se začali bát, že se jim projekt zhroutí,“ přibližuje druhá z matek.
To bylo pravděpodobně důvodem březnového policejního zátahu. Co ale vlastně bylo cílem celé akce?
„Získat hvězdičky a povýšení. Nedělám si žádné iluze. Víte, bojoval jsem v Afghánistánu a vím, co je to důstojnická čest. Tihle důstojníci žádnou čest ani svědomí nemají. Tehdy si vojáci frčky a řády vysloužili za hrdinství a zranění. A dnes je dostávají za to, že zavírají děti?“ ptá se Dmitrij Pavlikov.
Ruská prokuratura se k případu až do skončení vyšetřování nechce vyjadřovat. Dětem hrozí až šest let vězení, podle ruských zákonů se totiž extremismus trestá už od věku 16 let. Pavlikov a další rodiče se v případě neúspěchu u ruských soudů chtějí obrátit k Evropskému tribunálu pro lidská práva.