Rusko má vyplatit 49 milionů rodinám unesených Čečenců, rozhodl Evropský soud pro lidská práva
Evropský soud pro lidská práva v úterý nařídil ruským úřadům zaplatit 1,9 milionu eur (asi 49 milionů korun) jako odškodnění příbuzným 21 unesených a zmizelých lidí na ruském severním Kavkaze v letech 2000 až 2009 za dob tzv. druhé čečenské války, kterou ruské síly vedly s čečenskými povstalci. Informovala o tom nevládní organizace Právní iniciativa, která část Čečenců u štrasburského soudu zastupovala.
Dalším stěžovatelům pomáhaly nevládní organizace Memorial a Matky Čečenska. Soud upozornil, že vyšetřování případů zmizelých nebylo dokončeno, přestože ruské úřady měly důkazy, že na únosech se podíleli vojáci.
‚Chci skončit svou kariéru.‘ Čečenský vůdce Kadyrov se chce vzdát své funkce
Číst článek
Štrasburský soud už v roce 2012 uvedl, že Rusko má problém vyšetřit případy pohřešovaných a doporučil vytvořit jediný orgán, který by měl zmizelé na severním Kavkazu na starosti. Doporučoval také úřadům, aby se spojily s rodinami pohřešovaných a pokusily se najít jejich hroby. Ani jedno z doporučení dosud nebylo splněno, konstatoval advokát Grigor Avetisjan z Právní iniciativy.
„Bohužel, momentálně nelze pozorovat nic, co by mohlo budit alespoň mírný optimismus, že případy našich stěžovatelů ruské orgány vyšetří,“ řekl podle serveru Newsru.com.
Někteří z pohřešovaných „zmizeli“ ve vězení ruské tajné služby FSB, resp. jejich osud od uvěznění zůstává neznámý. Podle rozhlasové stanice Svoboda jsou agenti FSB podezřelí i z únosu ingušského prokurátora a jeho spolupracovníka před 15 lety.
Podle nevládní organizace Human Rights Watch ruští vojáci zadrželi asi tisícovku Čečenců, kteří se ničeho nedopustili. Mučili je, znásilňovali a od příbuzných vymáhali úplatky. Někteří skončili v masových hrobech, odhalených již v roce 2001. Memorial se snaží zjistit osud více než 500 pohřešovaných.