Republikánské kandidáty na prezidenta čeká v USA superúterý
Americké republikánské primárky dnes procházejí důležitým milníkem. V takzvaném superúterý se hlasuje v deseti státech najednou. V sázce jsou hlasy téměř 440 delegátů, kteří budou vybírat prezidentského kandidáta republikánské strany.
Superúterý může prezidentské kandidáty zničit nebo naopak postavit na nohy. Letos se největší pozornost upírá na stát Ohio. Dosavadní favorit Mitt Romney potřebuje potvrdit, že má důvěru republikánů v důležitém průmyslovém státě.
Rick Santorum, který Romneymu šlape v poslední době na paty, chce naopak prokázat, že jeho podpora není omezená jenom na převážně venkovské konzervativní příznivce.
Zbylí dva kandidáti Newt Gingrich a Ron Paul nemají podle průzkumů valné šance na úspěch. Zatím ale odmítají z kampaně odstoupit.
Tradice superúterý je poměrně mladá. Objevila se až v 80. letech minulého století. Fráze se uchytila a dnes představuje první vážný test zvolitelnosti kandidátů.
Hlasuje se totiž od Aljašky přes průmyslové Ohio až po Georgii na jihu země. Kandidáti tak musejí prokázat, že jsou volitelní v široké škále různých států a různých společenství.
Oba hlavní kandidáti se údajně hodně soustředí hlavně na vítězství v Ohiu. Právě tam se tradičně rozhoduje o tom, kdo nominaci skutečně získá. Tak tomu bylo v uplynulých 50 letech.
Favorit voleb Mitt Romney vede kampaň pod heslem: Více pracovních míst, méně dluhů a méně státu a Američané na to velice slyší. Jsou velmi citliví na to, aby jim někdo zasahoval do soukromí.
Něco podobného ale říká i Rick Santorum. Slibuje pracovní místa, snížení daně firmám na nulu a přehodnotit všechny velké státní regulace z Obamovy éry.