Referendum o nezávislosti Skotska na Británii bude právně závazné

300 let staré pouto mezi Skotskem a zbytkem Velké Británie dnes dostalo povážlivou trhlinu. Britský premiér a první skotský ministr totiž v Edinburghu podepsali dohodu, která otevírá cestu k právně závaznému referendu o skotské nezávislosti. To by se mělo konat na podzim roku 2014.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skotský ministr Alex Salmond (vlevo) a britský premiér David Cameron podepisují dohodu o referendu o nezávislosti Skotska.

První skotský ministr Alex Salmond (vlevo) a britský premiér David Cameron podepisují dohodu o referendu o nezávislosti Skotska. | Zdroj: Reuters

Pokud Skotové chtěli právně závazné referendum o své nezávislosti, museli požádat o souhlas centrální vládu. Ta jim ho nakonec po vleklých jednáních udělila, což dnes tedy David Cameron stvrdil svým podpisem pod příslušnou dohodu. Ta v 35 bodech shrnuje podmínky referenda.

Teď bude mít první skotský ministr Alex Salmond zhruba sto týdnů na to, aby přesvědčil své krajany, že mimo svazek s Velkou Británií jim bude lépe.

Opravdu se bavíme o největší reálné hrozbě zmenšení britského politického a ekonomického vlivu a od odtržení Irska v roce 1922. Představme si jen Británii bez skotských námořních a leteckých základen – to by samo o její geopolitický status nesmírně oslabilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek mluví o referendu o odtržení Skotska v Odpoledním Radiožurnálu

K tomuto scénáři je ale zatím poměrně daleko, protože podle posledního průzkumu jasně, a to v poměru 53 ku 28, vedou odpůrci odtržení Skotska a jeho nezávislosti.

Dohoda každopádně obsahuje pasáž zavazující vlády, aby jednaly konstruktivně a v nejlepším zájmu obyvatel Skotska, ať už by referendum dopadlo jakkoli.

Nesmírně důležité je, že voliči budou rozhodovat o jedné jediné otázce, která bude znít jednoduše: „Přejete si odtržení Skotska od Británie a vytvoření nezávislého státu?“ Odpověď je „ano/ne“.

To se považuje za vítězství londýnské vlády, protože původně byl ve hře ještě druhý dotaz, jakýsi „skotský plán B“ ohledně získání výraznější autonomie.

Také britský kabinet Davida Camerona ale při těžkých jednáních musel udělat ústupky, třeba v tom, že o případné nezávislosti budou moci rozhodnout i šestnácti a sedmnáctiletí skotští teenageři.

Načasování referenda

Asi ještě důležitější je načasování referenda. Britská vláda si představovala už rok 2013, ale nakonec by se mělo volit až na podzim roku 2014. To si Skotové připomínají 700 let od bitvy u Bannockburnu a navíc hostí řadu prestižních akcí – golfový Ryder Cup nebo Hry britského společenství.

Alex Salmond prý navíc doufá, že by lidé mohli být mnohem víc otrávení z úsporných opatření, které naordinovala pro Británii Cameronova vláda. K tomu je třeba říct, že Londýn nehodlá povolit případný odklad hlasování.

Alex Salmond věří, že vybuduje jakési sdružení pro nezávislost Skotska tvořené manažery firem, představiteli církví a různých nevládních organizací. To je ale cíl, který zatím první skotský ministr nenaplnil.

Uvidíme, kolik peněz se bude moci utratit za kampaň před a jak ta kampaň bude vypadat. Naděje separatistů by samozřejmě stouply, kdyby získali na svou stranu některé velké skotské celebrity.

Je skoro jisté, že tenista Andy Murray kampaň nepodpoří, ale naopak herec Sean Connery říká skotské nezávislosti ano. Uvidíme, na kterou stranu se přikloní další známí Skotové.

Jiří Hošek, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme