Rakušané okusili závan studené války. Jejich země pomáhala Američanům s odposlechy

Americká tajná služba NSA podle dokumentů, které vyzradil bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden, odposlouchávala dokonce ústředí OSN v New Yorku. S odposlechy jí pomáhalo Rakousko a to už od dob studené války, jak píše týdeník Der Spiegel. NSA navíc měla provozovat odposlouchávací stanice ve zhruba 80 ambasádách a konzulátech po celém světě včetně Vídně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

anténa

anténa | Foto: Fotobanka stock.xchng

NSA byla v Rakousku velmi aktivní. Zajímala ji především Vídeň, která je jedním ze sídelních měst OSN. V rámci rakouského hlavního města šlo americkým tajným službám především o Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, která tam sídlí.

MAAE měla pro NSA prioritu číslo jedna, jak upozorňuje Spiegel, tedy prioritu vůbec nejvyšší. Nejkontroverznější je ovšem pro Rakušany odhalení, že jejich země dodávala Američanům odposlechové údaje z Wolfsthalu po roce 2001.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Wolfsthalu, kde stojí základna využívaná k odposlechům, natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.

Lidé ve Wolfsthalu se přitom desítky let dívali na zalesněnou horu, odkud trčelo několik velkých parabolických antén. Západ odtud mohl výborně poslouchat, co se děje na Východě. Železná opona byla jen pár set metrů daleko a hned za ní půlmilionová Bratislava.

Rakouský deník Die Presse letos v létě informoval, že zdejší základnu, respektive informace, které odposlechla, využívala také americká tajná služba NSA. Smlouvu s Rakouskem navíc Američané obnovili po 11. září 2001 a základnu nad Wolfsthalem měli využívat k boji s terorismem.

Zařízení na hranicích Slovenska a Rakouska dnes stále funguje a stále naslouchá. Základna vypadá nenápadně, jen pevný plot a za ním pár budov.

Obyvatelé Wolfsthalu celou dobu věděli, co se na kopci odehrává. "V pětašedesátém roce, když jsem byl na vojně, brali nahoru na základnu každého vojáka, který uměl rusky. Já jsem ale neuměl, tak jsem se tam nedostal. Bylo nám jasné, že je to kvůli odposlechům východního bloku. Takže to, co se teď píše v novinách, mě vůbec nepřekvapuje," říká Walter Mittermayer, který bydlí desítky let přímo pod kopcem.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme